Списание „Форбс“ обяви младите изпълнителни директори за „изчезващ вид.“

От 2000 г. (кулминацията на хай тек бума) до сега броят на главните изпълнителни директори в топ 500 на публичните компании в САЩ, които са под 45-годишна възраст, е намалял от 60 на 28, а под 40 години са едва трима.

Средно те печелят по 9.2 млн. долара на година, което е малко над средното за всички директори от списъка на 500-те най-големи публични компании в САЩ – общата средна цифра за тях е 12.8 млн. долара.

През 2006 г. средните компенсации на изпълнителни директори в САЩ са се увеличили с 36%, но през 2007 г. намаляват с 15% заради въвеждане на системи за заплащане, обвързано с резултатите на компанията и движението на цените на акциите.

Начело на списъка на шефовете под 45-годишна възраст с най-голям доход е Набеел Гарееб - CEO на производителят на чипове MEMC Electronic Materials. 43-годишният Гарееб е на шесто място в общия списък със 79.9 млн. долара, спечелени през 2007 г. (по-голямата част от цифрата е в акции на компанията).

На второ място е Йен Хсун Хуанг (на снимката), 45-годишният основател на Nvidia. Той ръководи компанията си от 15 години, а доходът му за 2007 г. възлиза на 46 млн. долара (по-голямата част от акции).

Трети е Марк Холидей, шефът на SL Green Realty – единственият от 28-те, който ръководи компания от сектора на недвижимите имоти. Неговият доход миналата година възлиза на 15.7 млн. долара.

С осемцифрен доход са още Джонатан Шварц, CEO на Sun Microsystems с 13.5 млн. долара, Шантану Нарайен, CEO на Adobe Systems с 12 млн. долара, както и Майкъл Фрайс, CEO на Liberty Global с 11 млн. долара.

Като изключим четирима основатели на компании (сред които 39-годишният основател на Yahoo Джери Янг), останалите бизнесмени под 45 години са прекарали средно девет години в компанията преди да заемат престижната позиция. Изглежда че става все по-трудно за младите хора да се издигнат в йерархията, казва в заключение списание „Форбс“.