Япония страда от доста специфичен проблем – работни позиции има, но няма кой да ги заеме. Правителството на азиатската страна публикува данни, които сочат недостиг на кадри на пазара на труда, невиждан от 40 години насам.

Така на всеки един кандидат за работа се падат по 1.48 работни позиции. Това е най-високото ниво от 1974 г=, когато на един кандидат е имало 1.53 позиции.

От друга гледна точка, настоящата ситуация е добра новина за японската икономика. Много възрастни хора, както и жени, навлизат на пазара на труда, тъй като компаниите са принудени да наемат хора, които преди това не са попадали в плановете им, обяснява Марсел Тилиант, старши икономист в компанията за проучвания Capital Economics, цитиран от CNN.

Това е и планът на премиера на Япония Шиндзо Абе, който цели включването на все повече жени в икономиката на страната.

Новите реалности на пазара ще понижат дори още повече нивото на безработица в страната, смята Тилиант. Освен това икономистите таят надежди за повишаване на потреблението, в резултат на навлизането на все повече хора на пазара на труда.

Въпреки всичко това, недостигът на работници издава пред колко голям проблем е изправена Япония.

Нарастването на продължителността на живот и ниското ниво на раждаемост правят Япония страна със застаряващо население. От тук идват и проблемите, свързани с недостига на работници, които предполагат забавяне на икономическия растеж на страната в бъдеще.

Засега Япония не подхожда с доверие към идеята да се използва имиграцията като фактор, който да наклони везните. Все още недостигът на кадри не е довел до значителен ръст в заплатите на повечето работници. Някои японски компании изнасят работни позиции зад граница поради липса на работници, добавя Тилиант.