Дебат за България възникна на страниците на белгийското издание EurAktiv. Повод за полемиката стана статия на изданието, озаглавена: "Източна Европа се бори за връщането на работниците си" ("Eastern Europe struggles to bring back its workers"), публикувана на 12 юни.

Според изданието страните в Източна Европа, най-вече България и Румъния, развиват стратегии за връщане на квалифицираните си работниците, предпочели да работят в чужбина заради по-високото заплащане. Според икономистите средствата, които имигрантите от България и Румъния изпращат в своите страни, се равняват на преките чуждестранни инвестиции, които влизат в страната за същия период от време.

Двете страни започват да изпитват все по-належаща нужда от връщане на работниците, пише изданието. Румъния се опитва да накара своите работници от Италия и Испания да се завърнат, организирайки джобфеъри, докато България удвои заплащането на медицинските работници. София се опасява от възможността да не успее да усвои европейските фондове заради липса на квалифицирани кадри.

Изданието публикува читателско писмо на българин, озаглавено: "Млади хора, не се връщайте в България", в което България е представена като страна, състоянието на трудовия пазар на която е критично. Това писмо провокира реакция от Ирландия, в която се опровергават пет безспорно популярни мита, заявени и в писмото на българския читател на EurAktiv.

1.България е малка страна, почти без потенциал за добро икономическо развитие.
Фактите: България притежава една от най-бързо развиващите се икономики в ЕС. Икономическият растеж на страната за 2006 г. е 6.2%, за 2007 г.-5.7%, като прогнозите за тази година са за запазване на растежа от 2007 г. Този растеж е изключителен, когато се сравни с останалите страни в ЕС и с глобалния икономически климат.

2. Има отлив на чуждестранни инвестиции.
Реалността: България е основна страна за преки финансови инвестиции. Това се дължи не само на по-евтината цена на труда, но и на високообразованата работна ръка и стратегическото географско положение на страната. Компании като Microsoft, GlaxoSmithKline, SAP, AIB, Monsanto и много други работят в България. Има сериозни инвестиции в сектора на недвижимите имоти и туризма.

3. Всички Западни страни наложиха ограничения за българите.
Фактите: Великобритания и Ирландия са единствените страни с ограничения за българските работници. Глупава и ненужна мярка, но въпреки това съществуваща. Мнението, че това се прилага във всички стани на ЕС, е просто илюзия.

4.Заслужава си повече да отидеш в Африка, отколкото да се върнеш в България.
Африка е континент, а не страна. Това е голямо, обширно понятие и не съм сигурен България, Африка или и двете, трябва да бъдат обидени с това твърдение.

5.ЕС се провали в България.
ЕС едва започна работа в България и вероятно ще постигне значителни промени и развитие. Много страни се присъединиха към ЕС в по-лошо положение от България, например Ирландия през 1973 г. Тероризмът, корупцията и организираната престъпност тогава са фрапантни.

Авторът е ирландец, който заявява, че работи и има наблюдения над ситуацията в България. Той споделя мнението, че страната изпитва сериозни трудности, но познавайки развитието на собствената си страна, очаква по-добри перспективи за София.