Кредитният рейтинг на Великобритания бе понижен поради нарастващите притеснения около британските публични финанси и евентуалния негативен ефект, който брекзит може да причини на икономическия растеж на страната.

Една от основните кредитни агенции - Moody’s, понижи в края на миналата седмица кредитния рейтинг на Великобритания от Aa1 до Аа2, предава BBC.

Според агенцията, напускането на Европейския съюз създава икономическа несигурност във време, в което когато планове за намаляване на британския дълг липсват. Според британските власти, оценките на агенцията са „остарели”.

Другите основни кредитни агенции - Fitch и S&P, намалиха оценката си за Великобритания още през 2016 г., като S&P понижи оценката от AAA до АА, а Fitch от АА+ на АА.

Според Moody’s правителството се е „поддало на натиска и е увеличило разходите в няколко сфери”, включително здравеопазването и социалната грижа. Приходите навярно няма да са достатъчни да компенсират високите харчове, посочват от агенцията.

Сред аргументите на Moody’s са и резултатите от предсрочните избори, които отнеха мнозинството от управляващата партия и създадоха „допълнително затъмнение относно бъдещата посока на икономическата политика”.

Освен това брекзит ще доминира във фокуса на властите, което ще ограничи капацитета им да се справят със „съществени” предизвикателства.

В допълнение, Moody’s посочват, че „всякакво споразумение за свободна търговия вероятно ще отнеме години на преговори, което ще удължи настоящата несигурност за бизнеса”.

Кредитната агенция понижи и дългосрочната перспектива на рейтинга на Великобритания от „стабилна” до „негативна”. Moody’s сне най-високата си оценка AAA от Великобритания през 2013 г.

Британското правителство коментира, че най-новата оценка на агенцията не касае речта от края на миналата седмица на Тереза Мей за визията ѝ относно брекзит.

Кредитният рейтинг на отделните страни служи за ориентир на инвеститорите при финансиране чрез международните пазари на ценни книжа.