Холандски учени от Eindhoven University of Technology са разработили изкуствено листо, което ще впрегне силата на слънчевата светлина за производство на медикаменти. Според участниците в проекта, ръководен от д-р Тимъти Ноел, новото откритие ще предостави устойчив и евтин способ за производство на лекарства практически навсякъде – дори и на Марс!

Разработката е вдъхновена от фотосинтезата – биохимичния процес, чрез който растенията синтезират органични вещества с помощта на светлината. Идеята да се пресъздаде този процес от човека не е нова, но екипа на Ноел е направил решителна стъпка за отключването на тази тайна на природата.

Подходът на холандските учени се основава върху използването на относително нов тип материали, наречени луминисцентни слънчеви концентратори (luminescent solar concentrators), които съдържат специални фоточувствителни молекули. Тези молекули събират слънчева светлина, след което се откарват към периферията на листото по микроканали, които могат да бъдат запълнени с необходимите за производството на медикаменти вещества. По този начин химикалите могат да контактуват със светлина с достатъчно голям интензитет, за да се предизвика химична реакция.

Учените споделят, че първоначалните експерименти са надминали всички очаквания и са показали значително по-висока ефективност от подобни разработки, неизползващи LSC материали. И макар че учените все още виждат много възможности за подобрение, те смятат, че на теория този способ може да бъде приложен за производство на медикаменти навсякъде.

„Използвайки такъв реактор, на теория можете да произвеждате лекарства навсякъде – било то лекарство против малария в джунглата или парацетамол на Марс. Всичко, от което се нуждаете, е слънчева светлина и тази мини фабрика.“

Снимка: www.tue.nl