Парижкото климатично споразумение изглежда не е затворена страница за САЩ.

Кабинетът на президента на страната Доналд Тръмп се подготвя да остане част от споразумението, но „под правилните условия”. Това стана ясно от думите на държавния секретар на САЩ Рекс Тилерсън.

„Президентът каза, че е отворен към намирането на тези условия, при които да останем ангажирани заедно с другите по тази тема, за която всички сме съгласни, че е предизвикателство”, каза Тилерсън пред CBS News, цитирани от Financial Times.

Това дава надежди, че Вашингтон навярно ще смекчи позицията си за изтегляне на САЩ от Парижкото климатично споразумение.

Ситуацията бе подхранена от това, че на миналата среща на министрите на околната среда, проведена в Монреал, САЩ са посочили, че остават в пакта, но при намалени анганжименти за свиване на вредните емисии.

Въпреки това, Белият дом настоява, че няма да има промяна в политиката на САЩ по този въпрос, но официални лица от Монреал посочват, че техните американски колеги са заявили, че няма да развалят споразумението, а просто ще ревизират ангажиментите по него.

„САЩ заявиха, че няма да предоговарят Парижкото споразумение, а ще се опитат да прегледат условията, при които могат да се ангажират с него”, казва Мигел Ариас Канете, европейският комисар по климатични промени.

Х. Р. МакМастър, съветник по национална сигурност в САЩ, посочва, че Тръмп е „оставил вратата отворена за повторно влизане на по-късен етап, когато има по-добра сделка за САЩ”.

Тръмп обяви през юни тази година, че изтегля САЩ от Парижкото споразумение, което цели намаляване на покачването на глобалната температура до ниво под 2%, както е било преди настъпването на индустриалната епоха.

Тогава Тръмп посочи, че САЩ са готови за „стартирането на преговори за повторно влизане в Парижкото споразумение, но това зависи от появата на изцяло нова сделка при условия, които са честни към САЩ, нейния бизнес, работници, народ, данъкоплатци”.

САЩ вече са изпратили писмо за оттегляне до ООН, но поради условията в споразумението това не може да стане преди края на 2020 г.

Срещата в Монреал е била на тема как да се прилага споразумението, като следващата среща е насрочена за ноември тази година и ще се проведе в Бон, Германия.

Всяка една от 195-те страни, подписали Парижкото споразумение, се ангажира по него с определено национално участие, което се измерва в намаляване на вредните емисии.

Участието на САЩ в пакта е изключително важно, тъй като страната е на второ място в света по вредни парникови газове, единствено след Китай.

Поради този факт САЩ вярват, че Китай трябва да направи по-големи отстъпки.

„Ако разгледаме целите на Парижкото споразумение, те са действително небалансирани за двете големи икономики”, добавя Тилерсън.

На фона на всичко това, САЩ бяха ударени от природни бедствия, причинили смъртта на десетки хора и щети за стотици милиарди долари.