В началото на годината ТВ каналът започна състезанието Million Dollar Portfolio Challenge. Общо 375 000 души се записаха за участие, подмамени от високата награда, като целта бе да покажат умения в симулация на електронна борсова търговия, а участникът, менажирал най-добре портфолиото си, да получи 1 милион долара за награда.

Онлайн състезанието започна в началото на март и продължи до края на май. През цялото време то бе активно рекламирано от CNBC, като посещенията на уеб сайта на компанията почти се утроиха, а състезанието се превърна в нещо като Music Idol за финансовия свят.

Еуфорията обаче прерасна в скандал. На 30 май от ТВ канала съобщиха, че отлагат награждаването заради подозрения за „необичайна практика в търговията“ от страна на някои участници във финалния кръг, нещо доста често срещано при игрите в България.

Има подозрения, че част от най-добрите финалисти са открили дефект в системата, който им позволявал да увеличават изкуствено доходността си.

От CNBC признаха за дефекта като заявиха, че в момента се проверява дали е било възможно и за външни хакери да влизат в системата. Един от финалистите е обвинен в това, че е избрал не много популярна и ликвидна компания и е извършвал манипулации, като е продавал и купувал акции на реалната борса, за да манипулира цената.

Грейсън Мастърз, участник, класиран сред двадесетте финалисти заявява, че се чувства измамен и че ТВ каналът му дължи част от голямата награда като обезщетение. Мастърз споделя, че е бил принуден да поема много по-рискови ходове, отколкото е смятал за разумно, поради голямата конкуренция на някои играчи, чиито изключителни постижения в момента се разследват.

В писмо до Марк Хофмън, президент на CNBC, Мастърз и адвокатът му настояват каналът да назначи преиграване на последния етап от състезанието.

Мастърз е директор на компания за маркетинг и анкети във Вирджиния. Според крайните резултати той се нарежда 13-и от 20-те финалисти. В писмото си той настоява всички участници, за които има съмнения, да бъдат елиминирани, а останалите да преиграят финалния кръг.

В условията на самото състезание има клауза, според която CNBC може да елиминира всеки участник, заподозрян в нечестност. Следователно има два варианта за решение: единият е да не се повтаря финалния рунд, а просто да се изключат от класацията съмнителните играчи.

Така най-високо класиралият се участник, за когото няма подозрения, ще получи наградата. Има вероятност това да бъде Мери Сю Уилямс – сервитьорка от Охайо. Благодарение на високото си класиране и факта, че в реалния живот никога не се е занимавала с търговия на книжа, тя вече се превърна в звезда в САЩ. Другият вариант е просто да се повтори финалът, като в него участват всички 20 състезатели.

От CNBC отказват коментар по случая, но заявяват, че ще бъде извършена проверка и на 8 юли ще бъде излъчен победител.

Няколко от участниците обмислят да заведат дела срещу телевизията. Те също така настояват тя да оповести публично имената на заподозрените в нечестна игра.