Саудитска Арабия вече е едноличен собственик на най-голямата американска петролна рафинерия.

Държавната компания Saudi Aramco придоби 100% от намиращата се в щата Тексас рафинерия Port Arthur. Това поставя точка на сделка, обявена още в края на миналата година, предава CNN.

Port Arthur се смята за перлата в короната на американската мрежа от рафинерии. Съоръжението може да произведе 600 хил. барела нефт на ден, което го прави най-голямата рафинерия в Северна Америка.

Саудитската компания Aramco притежаваше 50% от рафинерията чрез съвместно предприятие с Royal Dutch Shell, носещо името Motiva Enterprises. Двете петролни корпорации обаче постигнаха сделка за отделяне една от друга през март миналата година, като настоящото придобиване на тексаската рафинерия довежда до край процедурата за закриване на съвместното предприятие.

В допълнение към всичко това, Aramco поема пълен контрол и над 24 дистрибуционни терминала, като получава ексклузивни права да продава бензин и дизел, брандирани като Shell в Джорджия, Северна Каролина, Южна Каролина, Вирджиния, Мериленд, източната част на Тексас и по-голямата част на Флорида.

Сделката позволява на Aramco да задържи един от най-големите си клиенти в лицето на САЩ. Сега, когато притежава най-голямата петролна рафинерия в Северна Америка, Саудитска Арабия може да трансферира суров петрол в САЩ, след което да продава гориво на американските шофьори.

Понастоящем Саудитска Арабия е вторият най-голям доставчик на суров петрол в САЩ, като пред нея се нарежда единствено Канада.

САЩ са внесли около 1.3 млн. барела дневно от Саудитска Арабия през февруари, което е ръст от 32% спрямо същия месец на миналата година.

Aramco планира IPO в близко бъдеще, като арабската страна се надява то да достигне стойност от 2 трлн. долара. Страната продължава да изпитва затруднения в резултат на ниските цени на петрола, което прави IPO-то на Aramco особено важно.

Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, драстично намали данъците, с които облага Aramco през март, поради опасения относно нивото на пазарната оценка на компанията.

Всичко това се случва на фона на думите на новия президент на САЩ Доналд Тръмп, който заяви, че ще работи за енергийно независима страна. Още преди да бъде избран, Тръмп заплашваше, че ще спре вноса на петрол от Саудитска Арабия и други страни от региона, ако те не вкарат сухопътни войски в борбата срещу Ислямска държава.

След като Тръмп бе избран от гражданите на САЩ, енергийният министър на Саудитска Арабия посочи, че при евентуално намаляване на вноса, ще има ответен удар.

Въпреки реториката, взаимоотношенията между САЩ и най-голямата страна от Арабския полуостров се заздравяват под управлението на Тръмп.