Евентуалното навлизане на роботи на пазара на труда започва да провокира несигурност относно работното място, дори сред длъжности като изпълнителни директори на компании.

Основателят и президент на Alibaba Джак Ма - човекът, когото списание Fortune обяви за един от най-влиятелните лидери в света, прогнозира, че в близко бъдеще технологията ще превърне много изпълнителни директори в нещо непотребно.

„След 30 години най-вероятно робот ще стои на корицата на списание Time като най-добрия изпълнителен директор”, казва Ма по време на бизнес конференция в Китай, предава CNN. По думите му, предстоят черни времена за хората, които не са подготвени за това, което ще донесат развитите технологии.

„През следващите 3 десетилетия светът ще преживее много повече болка, отколкото щастие”, смята милиардерът. Според него образователната система трябва да подготвя децата да бъдат много по-креативни и любопитни, в противен случай те ще останат неподготвени за бъдещето.

Роботите са по-бързи и рационални от хората и не страдат от емоционални сривове, като например да се ядосват на конкурентите си, казва Ма.

Все пак милиардерът изразява оптимизъм, че навлизането на роботите ще направи живота на хората много по-лесен в дългосрочен план. „Машините ще правят това, на което хората не са способни”, казва Ма. „Машините по-скоро ще си партнират с хората, отколкото да се превърнат в най-големия им враг”, посочва той.

Това е доста по-спокойна гледна точка от тази на друг бизнес лидер – Илон Мъск. Създателят на Tesla и SpaceX казва още през 2014 г., че изкуственият интелект е голяма опасност за хората.

Изказването на Ма идва в момент, в който неговата Alibaba активно разширява дейността си извън онлайн търговията. Компанията е водещ доставчик на облачни услуги.

Ма прогнозира, че технологията евентуално може да доведе до един от любимите моменти на хората, работещи в офиси – по-кратка работна седмица.

„След 10 или 20 години хората ще работят по-малко от 4 часа на ден, може би 3 дни в седмицата”, казва той. С по-малко работно време ще започнем да се питаме „как да живеем”, добавя Ма.