Реджеп Ердоган успя да си спечели нови всеобхватни правомощия след победата на референдума в Турция. Сега той трябва да спечели и инвеститорите.

Президентът на Турция успя да спечели референдума за промяна на конституцията в страната с резултат, далеч по-нисък от очакванията.

Инвеститорите си отдъхнаха в началото на тази седмица, вдигайки цената на турската лира спрямо щатския долар с 0.5%. Пазарите се опасяваха, че евентуална загуба на Ердоган може да доведе до размирици, тъй като от юли миналата година насам над 47 хил. души са арестувани в страната по най-различни обвинения, пише CNN.

За да се възползва от новите си правомощия, Ердоган ще трябва да спечели и изборите в страната през 2019 г., посочват анализатори.

Три основни точки съсредоточават погледите на инвеститорите по отношение на Турция и нейното близко бъдеще.

Изборите през 2019 година

Турция е дълбоко разделена – повече от 48% от гласувалите са против промените на Ердоган, което обещава удължаване на политическата нестабилност в страната.

Положителният вот се оказва по-нисък спрямо изборния резултат на управляващата партия, постигнат на изборите през 2015 г. Това вероятно ще стимулира опозицията да се противопостави на резултатите от референдума. Така че Ердоган ще трябва да спечели и кампанията през 2019 г., за да подсигури победата си от референдума.

Президентът на Турция получава голямо доверие от населението по отношение на икономическия бум на Турция през последните 15 години. Тази репутация обаче вече е опетнена.

Средният доход на глава от домакинството в Турция скача от 3 800 долара годишно през 2003 г. (когато Ердоган става министър-председател) до около 10 000 към наши дни, сочат данните на Световната банка.

Това означава, че делът на хората, живеещи под прага на бедността, намалява от 23% до по-малко от 2% към наши дни.

Въпреки това, Турция вече не се радва на икономически растеж от средно 6% на година, както в периода 2002 – 2007 г. По прогноза на Международния валутен фонд, растежът за тази година ще е около 3%.

Чуждестранните инвестиции също намаляват от 22 млрд. долара през 2007 г. до 17 млрд. долара през 2015 г. Освен това турската лира изгуби повече от 22% от цената си спрямо щатския долар през последните 12 месеца.

Европейският въпрос

Турция започна преговори за присъединяване към Европейския съюз през 2005 г., но прогресът по тази точка е много слаб. Референдумът може да направи нещата даже още по-зле.

Международните наблюдатели вече дадоха недобра оценка на провеждането на вота. Германският канцлер Ангела Меркел напомни на Ердоган, че Турция, като потенциален член на ЕС, трябва да пази демокрацията и основните права.

Друг висящ проблем е желанието на Ердоган да възстанови смъртното наказание – нещо, което може да стане далеч по-лесно след референдума.

Френският президент Франсоа Оланд предупреди турския си колега, че всякакъв референдум по въпроса за смъртното наказание ще се счита за нарушение на европейските ценности и анганжименти.

ЕС все пак иска да запази сделката с Турция относно тъй наречените бежанци, като плаща по около 3 млрд. евро на година с цел подпомагане на страната, в която има огромен брой мигранти от Сирия и други части на света.

Отношенията с Русия

Турция има несигурни, но жизненоважни отношения с Русия. През 2014 г. между двете страни имаше несъгласие относно анексирането на Крим. Несъгласие има и по отношение на Сирия. Турция не разбира подкрепата на Русия за президента Башар Ал Асад.

Въпреки доброто икономическо представяне, Турция е зависима по отношение на търговия, туризъм и енергийни ресурси. Русия е сред най-големите търговски партньори на Турция. Няколко милиона руски туристи вкарват милиарди долари в турската икономика.

И не на последно място, Русия доставя 12% от петрола на Турция и 55% от природния газ, използван в страната. „Всеки трябва да уважават волята на турския народ“, посочва Кремъл по повод референдума.