На обща стойност от близо 1.5 млрд. щатски долара се равняват всички сливания и придобивания на юридически лица в България през 2016 г. Сумата се оформя от 35 реализирани и оповестени сделки в рамките на миналата година, сочи доклад на българското поделение на консултантската компания Ernst & Young.

Тенденцията от първата половина на годината – по-активни да бъдат стратегическите инвеститори, остава в сила за цялата 2016 г. 83% от сделките в България са осъществени от стратегически инвеститори (70% през 2015 г.) Такива са сделките за Болница Токуда и Сити Клиник, които бяха придобити от Аджъбадем Сити Клиник, придобиването на Девин от белгийската Spadel, както и това на ОББ от KBC Group, с което белгийската банка стана третата по големина в България.

През 2016 г. 46% от реализираните сделки у нас са от чуждестранни купувачи спрямо 32% през 2015 г. Традиционно инвеститорите на неголеми пазари, като българския, са местни компании или частни инвеститори, които познават особеностите на пазара.

През 2016 г. в 43% от сделките и купувачът, и продавачът са български компании (през 2015 г. този процент е 62%). Интересно е да отбележим нарасналите нива на придобивания извън България - 11%, спрямо едва 6% през 2015 г., от сделките са реализирани от български инвеститори в страни извън България.


„ 2016 бе една интересна за сектора година. От една страна, през годината бяха реализирани няколко действително големи за българския пазар сделки. Бяхме свидетели на една комплексна и знакова сделка, а именно покупката на Токуда Болница и Сити Клиник от Аджъбадем.

През годината бяха приключени важни и определящи за цели сектори сделки, а в самия края на годината стартира дългоочакваният процес на консолидация в банковия сектор посредством придобиването на ОББ от KBC Group“, коментира Диана Николаева, лидер на отдел „Финансови консултации по сделки“ в EY България.

За Централна и Източна Европа (ЦИЕ)

Общият брой на сделките в региона през 2016 г. е 1165, или с 9.1% по-малко спрямо 2015 г. Въпреки това стойността на пазара в ЦИЕ нараства с 10.7% спрямо предходната година и достига обем от 47.7 млрд. щ. д. Чехия, Турция и Полша продължават да са най-привлекателните за инвеститорите страни в региона. Те реализират най-много сделки – съответно 288 в Чехия, 273 в Турция и 216 в Полша.

Три от страните в региона отчитат увеличение на реализираните сделки – това са Чехия, Хърватия и Гърция. Останалите осем държави, които попадат в изследването на M&A Барометъра на EY, отчитат понижена M&A активност.

Съпоставяйки размера на икономиките обаче, българският M&A пазар изглежда да е сред най-активните. Съотношението между стойността на M&A пазара спрямо БВП на България е 2.8%, което поставя страната на второ място по активност.