Не е тайна, че много от нас са зависими от своите телефони. Ние прекарваме с тези електронни устройства доста време, придаваме им огромно значение и се чувстваме крайно некомфортно, когато смартфонът ни не ни е под ръка.

А знаете ли, че това никак не е полезно за нас?

Учени от университета в Тексас, Остин, стигнаха до извода, че разполагането на телефона в непосредствена близост до нас се отразява негативно върху когнитивните способности на мозъка ни.

На случаен принцип учените избрали хора, които взели участие в изследването.

Една група държала смартфона пред себе си с екрана надолу. Друга група – в джоба си. Хората от трета група сложили телефоните си в друга стая.

Предварително всеки човек бил помолен да изключи устройството си. След това стартирало наблюдение и изследване на внимателността, паметта и навика за вземане на решение за справяне с проблем.

Било установено, че групата хора, чиито телефони се намирали в другата стая, показали по-добра памет. Разликата била значителна с хората, чийто телефон лежал пред тях, на масата.

По-малка била разликата с хората, чиито телефони били в джоба им.

Учените обясняват резултата с това, че нашето подсъзнание твърде силно е привикнало към присъствието на смартфона в живота. Поради това, въпреки че вниманието ни не е съсредоточено върху устройството, подсъзнателно мозъкът се налага да се бори с навика да се проверява телефонът за известия.

По-зле стоят нещата, когато телефонът издава познати звуци. Те активират в мозъка процеси, сходни с тези, които се възбуждат, когато чуем името си.

Така съсредоточаването върху нещо по-различно става по-сложно.