Докато за едни пазарът е безмилостен, за други е чиста благословия. С последното може да се похвали Църквата на Англия, чийто инвестиционен фонд генерира цели 17.1% възвръщаемост през 2016 г., предава CNN.

Благодарение на добрата година, фондът на църквата е увеличил стойността си с близо 1 млрд. паунда, до 7.9 млрд. паунда към края на разглеждания период.

Фондът на Църквата на Англия инвестира над 1/3 от средствата си в акции, докато други 30% от сумата биват влагани в недвижими имоти. Религиозната институция държи 10% от активите на фонда в пари в брой и други активи, като държавни ценни книжа и прочее.

Добрият резултат през миналата година се дължи на развиващите се пазари, малки американски компании, частен капитал, дървесина и горско стопанство.

Подобни фондове често се използват от църкви, университети и други неправителствени организации, целящи да генерират доходи в подкрепа на начинанията си.

Представянето на фонда на Църквата на Англия задминава резултатите на доста по-големи фондове, като тези на университетите от Брашляновата лига (Ivy League) Харвард и Йейл.

Фондът на Харвард, чиято стойност е 36 млрд. долара, записва 2% загуба в рамките на финансовата година 2016 г.

The Harvard Management Company, която инвестира в повече от 13 хил. фонда, обвинява за отчетената загуба волатилността на пазарите, ниските лихви и слабото изпълнение. Положението е подобно и при Йейл, чийто фонд на стойност 25 млрд. долара записа едва 3.4% възвръщаемост през 2016 г.

Фондът на Църквата на Англия отчита традиционно добри резултати, за разлика от други подобни финансови инструменти. За последните 10 години фондът на църквата регистрира 8.3% годишна доходност, докато този на Харвард има 5.7% средна годишна възвръщаемост, а фондът на Йейл – 8.1% годишна доходност.

И трите разглеждани фонда спазват стриктен етичен кодекс. Така например, Църквата на Англия не инвестира в оръжие, порнография, тютюн, хазарт, заеми с висока лихва, ембрионално клониране, добиване на въглища или петрол и алкохол.

Фондът е изплатил общо 230 млн. паунда през 2016 година за подпомагане на църковните дейности, плащане на пенсии и покриване на разходи по други операции.

През миналата година Джъстин Уелби, архиепископ на Кентърбъри, издаде книга, в която предупреждава за опасностите от преследването на повече пари.

"В очите на много хора, често и в моите, това, че личните финанси са в добро състояние или националните, или световната икономика се справя добре, не е задължително да означава по-добър живот за хората, но въпреки това продължават да са основната цел в преследването на по-добър живот“, пише Уелби.

„Този подход е несъвместим с това да служим на Христос“, добавя свещеникът.