Валутата на Венецуела е в положение на свободно падане.

Кървавите протести в страната продължават, икономиката пропада неконтролируемо, а населението страда от недостиг на храна и медикаменти. За капак, стойността на местната валута боливар, която вече е почти нищожна, продължава да пада.

В началото на годината 3 000 боливара се равняваха на 1 щатски долар. Към днешна дата цената скача почти тройно до 8000 боливара за долар, по данни на dolartoday.com – неофициалната платформа за обменни валутни курсове, която използват повечето венецуелци.

Причината за използването на неофициални канали е надценената стойност на боливара, която прозира от данните, публикувани от венецуелските власти, пише CNN.

“Ситуацията е такава поради това, че правителството печата пари все едно са конфети”, казва Раул Галегос, главен анализатор в международната консултантска фирма Control Risks. „Правителството просто използва грешната политика, за да остане на власт”, казва той.

Корупцията и липсата на качествено управление доведе след себе си хиперинфлация в страната. Очаква се скокът на цените в края на тази година да достигне 720%, по данни на Международния валутен фонд.

Колапсът на икономиката и валутата предизвика недостиг на храна, медикаменти и битови стоки, като тоалетна хартия, например.

Венецуела е в хватката на протести, настояващи президентът на страната Николас Мадуро да сдаде властта или да организира демократични избори. От края на март тази година до сега 74 души са загинали, а около 1400 са ранени в резултат на протестите.

Напрежението ескалира, след като полицай открадна правителствен хеликоптер и прелетя над сградата на Върховния съд в страната, произвеждайки изстрели и хвърляйки гранати. Служителят на реда предприе този ход с искане за оставка на Мадуро.

Венецуелски депутати в опозиция на Мадуро пък се сблъскаха със служители по националната сигурност пред сградата на парламента, настоявайки за промени в Конституцията.

Върховният съд във Венецуела отне правото на главния прокурор да разследва нарушаването на човешките права в страната. Съдът даде това право на омбудсмана, за когото се смята, че е приближен на Мадуро.

Територията на Венецуела разполага с най-големия запас от петрол, като някога страната бе най-богатата в Южна Америка. От 1999 г. обаче правителството се съсредоточи върху това да изнася петрол, като загърби управлението на другите природни ресурси и инфраструктурата в страната.

Така, в наши дни, Венецуела свършва наличните парични средства. Централната банка на страната разполага с едва 10 млрд. долара резерви, като само преди 6 години те са били 30 млрд. долара.