Facebook отдавна мечтае да осигури достъп до интернет навсякъде, като вече се намира с една крачка по-близо до реализирането на тази цел. По време на конференцията Facebook F8 бяха представени резултати от проведени тестове относно свързването на провинциални региони по света към интернет.

Беше показано как точно Facebook може да бъде полезен по време на природни бедствия. Компанията е създала машина, наречена Tether-tenna – малък хеликоптер, свързан с интернет кабел и източник на енергия. В случай на необходимост, хеликоптерът може да се свърже със съществуващата мрежа и да полети над земята, превръщайки се в кула, чрез която хората могат да се свързват към интернет, пише CNN.

Технологията продължава да е дългосрочен проект, но все пак от Facebook посочват, че след няколко месеца е възможно тя да заработи, осигурявайки свързаност на общностите, които се намират в процес на възстановяване от дадено бедствие.

Компанията проведе и други тестове в центъра на Сан Хосе - градът домакин на конференцията, като осигури високоскоростен интернет на населението. Посредством системата им за разпространение на безжичен интернет, наричана Terragraph, компанията пуска мрежа на места, където много хора искат да се свръжат към интернет.

Това е и първият извънлабораторен тест на системата. Според Facebook има още какво да се направи, за да придобие системата по-широк обхват, но засега те са „окуражени от прогреса”.

Facebook представи и резултатите от първия им успешен тест на Aquila – дрон, проектиран да доставя интернет от високо в атмосферата. Дронът се свързва със станции, разположени на земята, чрез микровълни, като осигурява успешен и ефективен пренос на данни.

Facebook са поставили рекорд в трансфера на данни с тази технология. През този месец компанията е установила, че преносът е толкова бърз, че технологията им може да поддържа стрийминга на 4 000 ultra-high-definition клипове.

Горепосочените проекти идват от Connectivity Lab към Facebook, част от Internet.org. Проектите има една обща цел – свръзване с интернет, което ще направи онлайн още един милиард хора по света.

Въпреки това усилията на Facebook да разпространи интернет (и социалната си мрежа) не се радват на подкрепа навсякъде по света. През миналата година Индия блокира програми на компанията, тъй като това може да създаде несправедлива среда, която да „задуши иновациите”.