Загадъчен хълм с височина 15.5 м и кратер събира около себе си различни хипотези за произхода и предназначението му. Вниманието на учените е приковано към перуанска долина, където се намира тайнствената пирамида.

През 60-те години на 20 в. археолози откриха в долината Непеня в Перу хълм, който наподобява угаснал вулкан с кратер. Тогава изследователи от отдела по антропология в университета в Масачузетс решили, че става дума за гигантски насип, но не успели да определят неговия произход и функции.

След доста години екипът на проф. Боб Бенфер от университета в Мисури решил да разгледа находката отвътре. Така той стигнал до кратер.

Установено било, че т.нар. Ел Вулкан все пак бил пирамида. Във вътрешността й имало стълба, под от глина и гипс и останки от дървени въглища в огнище. За последен път огнището било запалвано между 1492-1600 г. от новата ера.

Бенфер смята, че диапазонът от време е много важен. През 16 в. е имало четири пълни слънчеви затъмнения, които е било възможно да се наблюдават в района на Ел Вулкан: през 1521, 1538, 1539 и 1534 г.

Хората, които са живели по северното и централното крайбрежие на Перу, са посрещали затъмнение с радост, а не със страх. Бенфер предполага, че дървените въглища са останки от церемония, свързана с едно от посочените явления.

Експертът допълва, че никога не е виждал нещо подобно. Местните казват, че Ел Вулкан е бил построен, за да „събира вода“, но никой не можел да обясни точно предназначението му.

Бенфер смята, че хълмът-вулкан е имал други функции. Те преимуществено са били свързани с религиозни ритуали. Недалеч от загадъчния обект по-рано са били открити други съоръжения, които представляват платформи за астрономически наблюдения.

Неизвестно остава кога точно е била построена пирамидата.

Навярно структурата е по-стара от ритуалното огнище. Значението и формата на структурата остава неясна – около нея няма вулкани, които да бъдат пример за построяването на тяхно подобие.