Кризата на петролния пазар се влошава. Цената на суровия петрол в САЩ падна с над 3% в Азия тази сутрин, дърпайки цената за барел под границата от 45 долара. Това се случва за първи път, откакто ОПЕК постигна споразумение за свиване на добива на петрол през ноември миналата година.

Това бе и първото координирано намаляване на добива от 2008 г. насам, като целта е вдигане на цените на петрола. Това оказа положителен ефект и цената записа известно повишение, но от средата на април тази година отново тръгна надолу. Така от началото на тази седмица цената на петрола е паднала с цели 10%. Това се отразява на цената на акциите на основните енергийни компании, като ExxonMobil.

Китайските петролни корпорации също почувстваха негативния ефект от всичко това. Книжата на PetroChina загубиха 3.2%, а тези на Sinopec намаляха с 2.8% в рамките на петъчната търговия, предава CNN.

Причините за срива в цената на петрола са заровени в САЩ. Комбинацията от засиления шистов добив на петрол и слабото търсене на горива от страна на американските потребители доведе до рекордно високо ниво на петролните запаси в САЩ.

Главоломното навлизане на шистовия добив на петрол през последното десетилетия промени картата на глобалните енергийни играчи и превърна САЩ в един от най-големите производители. Спадът на цените през 2015 и 2016 г. се отрази негативно на компаниите, използващи този метод за добив, но към днешна дата шистовия петрол се завръща по-силен от всякога.

Причина за това е, че компaниите впрегнаха по-иновативни технологии в процеса и напипаха правилния бизнес модел. Това доведе до добив на петрол на много по-ниска цена спрямо досега познатите методи.

„Международните играчи не очакваха продукцията на САЩ да се засили толкова бързо, на тези ценови нива”, коментира Джена Делайни, петролен анализатор в Platts Analytics.

Така добрите резултати на американските компании засенчиха опита на ОПЕК и страни, като Русия, да подкрепят цената на петрола чрез свиване на добива.

Критиците, които предвиждаха, че страните от ОПЕК няма да спазят договорката, обаче сгрешиха, тъй като организацията устоя и изпълни споразумението за свиване на добива.

Това обаче не се отнася за страни като Либия и Нигерия, които се оттеглиха от споразумението и започнаха да добиват повече от очакваното.

Друг двигател на ниските цени е разочароващото ниско търсене на горива в САЩ. Понастоящем потреблението на бензин в страната е намаляло с 250 хил. барела дневно през тази година.

Всичко това поставя под напрежение страните от ОПЕК, които ще проведат среща на 25 май тази година във Виена. Очаква се организацията да удължи споразумението си с 3 или 6 месеца.

„Изглежда, че удължаването може да продължи и през 2018 г.”, казва Винсънт Пиаза, анализатор в Bloomberg Intelligence.