Mobile World Congress (MWC) – едно от най-големите изложения в света на технологиите, стартира в понеделник и носи полъх на носталгия. Слуховете, че можем да видим завръщане на класическия модел Nokia 3310, както и очакванията за нови устройства с марката Blackberry събуждат топли спомени у феновете на мобилните телефони.

Тази носталгия подтиква CNBC да зададе въпроса завръщането на кои класически телефони феновете желаят най-силно. За да намери отговора на този въпрос, медията организира неофициална анкета измежду колеги от журналистическите среди и анализатори. Ето резултатите:

Motorola Razr V3 (2004 г.)

Motorola Razr бе съчетание на технологията и модата в един телефон, който просто всеки трябваше да има през първите години на новия век. Устройството имаше камера, която можеше да снима в разделителна способност 640 х 480 пиксела и струваше 500 долара.

Днес Motorola е собственост на китайския гигант Lenovo, припомня CNBC.

Sony Ericsson W880 (2007 г.)

С това устройство Sony Ericsson предложиха музикален плейър и телефон в едно и то преди пускането на първия iPhone да даде началото на бума на смартфоните. Според прессъобщение от онова време, устройството можеше да съхранява до 900 песни в 1 GB памет и бе оборудвано с 2-мегапикселова камера. Освен това с дебелина от едва 9.4 мм, това е един от най-тънките телефони, произвеждани от Sony Ericsson.

„Беше тънко, готино и с красив дизайн,“ коментира за CNBC Бен Ууд, ръководител проучвания в CCS Insight.

Nokia 8110 (1996 г.)

Един от първите телефони се плъзгащ се капак дължи голяма част от своята популярност на появата си в култовия научнофантастичен филм „Матрицата“. Моделът придоби прозвището „телефонът банан“ заради извитата си форма.

„Дизайнът с плъзгащ се капак стана емблематичен за онова време, а и гарантираше, че можете да носите телефона в джоба си, без да се притеснявате, че ще наберете някого по погрешка,“ спомня си Йън Фог – ръководител на отдела проучвания в сферата на мобилните технологии към IHS.

BlackBerry Bold (2008 г.)

Когато дебютира през 2008 г., BlackBerry Bold бе оборудван с легендарната механична клавиатура, която се превърна в отличителната черта на устройствата, произведени от канадската компания. Освен това телефонът разполагаше и с топче, с помощта на което потребителите можеха да навигират между иконите по екрана.

В днешно време Blackberry е далеч от предишната си слава и дори отдаде лиценза за своя бранд на китайския производител TLC, който ще представи няколко устройства на MWC.

Motorola StarTac (1996 г.)

Преди 21 години Motorola StarTac плени умовете на потребителите с малкия си размер и отварящото се капаче. Това беше един от първите телефони, който бе масово приет от потребителите.

Nokia 3310 (2000 г.)

Nokia 3310 стана пословичен със своята здравина, за която и до днес се носят легенди в интернет пространството. За много потребители Nokia 3310 се явява първия мобилен телефон въобще, което допълнително засилва носталгията по устройството. А най-хубавото е, че ако слуховете, циркулиращи в пресата, са верни, Nokia 3310 може да направи своето завръщане още на MWC.

IPhone 3G (2008 г.)

Наследникът на оригиналния iPhone може и да не е толкова стар, но със сигурност е устройството, което предефинира смартфоните. С този модел Apple въведе GPS и 3G, но може би дори по-важна роля изигра пускането на онлайн платформата за мобилни приложения App Store.

LG Chocolate (2006 г.)

С LG Chocolate южнокорейската компания се опита да се възползва от желанието на потребителите да слушат музика в движение. LG предложи и красив дизайн, който беше „глътка свеж въздух“ в морето от телефони на Nokia, коментира Нийл Шах от Counterpoint Research.

Nokia N95 (2007 г.)

Излязъл в същата година, в която дебютира и оригиналният iPhone, Nokia N95 беше високотехнологично устройство за времето си, което обаче не успя да попречи на пропадането на финландската компания в следващите години. Телефонът предложи голям екран, 3G, пет мегапикселова камера и GPS с вграден софтуер за карти.

„Това беше телефон със страхотна камера и един от последните емблематични дизайни, създадени от Nokia,“ коментира Йън Фог.