Qatar Airways може да поръча 100 нови самолета до края на тази година, за да подкрепи навлизането си в Индия и също така планира да обяви два нови маршрута до Великобритания, въпреки че страната се готви да напусне ЕС, съобщи генералният директор на компанията Акбар Ал Бакер, цитиран от Bloomberg.

Авиокомпанията е убедена, че новата авиационна политика, очертана от „футуристичния“ индийски премиер Нарендра Моди, ще позволи 100% чуждестранна собственост на вътрешна авиокомпания, каза Ал Бакер в Лондон.

Qatar Airways е направила допитване сред юристи в Индия и ще се опита официално да създаде новата авиокомпания скоро. „Това може да се случи тази година“, каза генералният директор пред журналисти, след като участва на бизнес и инвестиционен форум Катар-Великобритания.

Ал Бакер съобщи миналия месец, че планира да създаде индийска авиокомпания с флотилия от 100 самолета, за да се установи на бързо растящия пазар, където местните правила преди не позволяваха пълна собственост от чуждестранни авиокомпании. Той каза още, че Катарският инвестиционен фонд може да финансира сделката, като позволи на Qatar Airways да я управлява.

Катарската авиокомпания иска да се установи в Индия, след като Etihad Airways от Абу Даби придоби дял от 24% в Jet Airways India. Водещите азиатски авиокомпании Singapore Airlines и AirAsia също имат 49%-ен дял във филиали на субконтинента, въпреки че нито един чуждестранен оператор не е успял да се сдобие с пълен контрол.

Другите планове за разширяване на Qatar Airways включват добавяне на два нови маршрута до Великобритания, каза още Ал Бакер. Авиокомпанията вече предлага 72 полета на седмица до Острова, където обслужва летище Хийтроу в Лондон, както и Манчестър и Бирмингам в Англия и Единбург в Шотландия.

Ал Бакер каза, че компанията му приема, че забраната за пътниците да носят големи електроуреди на борда на самолети за САЩ, идващи от Близкия изток и африканските държави, включително Катар, е „решение в подкрепа на сигурността“ и допълни, че е твърде рано да се каже дали тези мерки ще навредят на бизнеса.

"Не мисля, че решението е насочено срещу персийските авиокомпании. Решението е взето от САЩ и ние, като оператор, трябва да се съобразим с него. Трябва да го приемем и да се уверим, че то няма да причини неудобство на пътниците ни“, допълни Ал Бакер.

Клиентите на Qatar Airways, които пътуват за САЩ, трябва да оставят лаптопите и другата си електроника, когато преминават през проверки на сигурността, за разлика от пътниците на базираната в Дубай Emirates, които могат да ги запазят, докато стигнат до гейта. Qatar Airways не планира да раздава устройства на заем в кабината на самолета. Президентът на Emirates Тим Кларк каза, че авиокомпанията може да обмисли подобен вариант.

Не искаме да правим нищо, което ще наруши указанията, които получихме“, каза Ал Бакер.