Почти във всеки сектор на икономиката в момента се усеща несигурност за бъдещето след пандемията.

Компаниите обаче изглежда правят всичко възможно, за да се подготвят за това, което предстои.

Глобалните сливания и придобивания в първите три месеца на 2021 г. достигат рекордна стойност от 1.3 трилиона долара, показват данни на финансовата платформа Refinitv, цитирани от CNN Money.

Повишението спрямо същия период на миналата година е с 94%, а общата стойност е най-високата от 1980 г. насам, когато започва да се събира подробна статистика за корпоративните сделки.

Освен това първото тримесечие на 2021 г. е третото поред, в което се договарят сливания и придобивания в размер на над 1 трилион щатски долара.

В технологичния сектор се наблюдава най-високата активност. Само от януари до март в него са сключени корпоративни сделки за 274 милиарда долара - три пъти повече от съответния период на 2020 г.

Сериозен принос имат и компаниите за придобиване със специална цел (т. нар. SPAC-ове), известни и като "компании с празен чек". Те са инвестиционни дружества, които набират средства от капиталовите пазари с цел придобиване на обещаващи стартъпи или изгряващи технологични компании.

Този тип сделки са общо 110 на стойност 232 милиарда долара през първото тримесечие.

Бумът в сферата на сливанията и придобиванията е добра новина за инвестиционните банки, които се занимават с организирането и реализирането на подобни сделки. Данните на Refinitiv показват, че таксите от инвестиционно банкиране в световен мащаб достигат 39 милиарда долара за първите три месеца на годината и също достигат исторически рекорд.

Основните играчи в сектора са американските банки JPMorgan Chase, Goldman Sachs и Morgan Stanley.

По-рано тази седмица Microsoft обяви придобиването на софтуерната компания Nuance, която разработва алгоритми с изкуствен интелект. Сделката е на стойност 16 милиарда долара и е втората най-голяма в историята на Microsoft - след покупката на LinkedIn през 2016 г.

В същото време SPAC-овете продължават да бъдат активни. Тази седмица сингапурската компания за доставки и споделено пътуване GRAB обяви предстоящото си сливане с дружеството за придобиване със специална цел Altimeter Capital.

Сделката е на стойност 40 милиарда долара и има потенциал да се превърне в най-голямото "придобиване с празен чек" до момента.