Дивидентите, разпределени по света, достигат рекордно ниво през 2017 г., подхранени от силното глобално икономическо възстановяване и завръщането на добрия бизнес климат в САЩ.

Сумата на дивидентите, разпределени по света, нараства със 7.7% на годишна база - до рекордните 1.3 трилиона долара, което е най-бързият темп на растеж от 2014 г. насам.

Ситуацията е мотивирана от „набиращата сила световна икономика и нарастващата корпоративна увереност”, пише в проучването на Janus Henderson Global Dividend Index, цитирано от Financial Times.

Според проучването, американският и азиатските пазари отитат значителни ръстове в разпределените дивиденти.

Конкретно в САЩ, дивидентите се възстановиха от слабата 2016 г., когато изборите за президент в страната предизвикаха притеснения и забавиха инвестиционните и финансови планове на компаниите, казва Алекс Кроок от Janus Henderson.

Дивидентите в страната скачат с 6.3% на годишна база спрямо годишен ръст от 1.7% през 2016 г., достигайки до рекордните 438.1 млрд. долара, разпределени между акционерите на щатските компании.

Растежът в САЩ се подхранва и благодарение на банковия сектор, които преживя години на стрес тестове след финансовата криза. Така през 2017 г. банковите дивиденти са на тройно по-високо ниво спрямо 2011 г., сочи докладът.

По думите на Кроок, банковите баланси са в добро състояние и регулаторите нямат нищо против акционрите да получат доход от книжата, които притежават.

Данъчната реформа на президента на САЩ Доналд Тръмп може да провокира разпределянето на още по-сериозни сума под формата на дивидент през настоящата 2018 г., смята Кроок, отбелязвайки, че все пак има много силен политически настиск за увеличение на възнагражденията в страната.

Положението в Азия, като данните изключват Япония, сочи, че дивидентите достигат рекордните 139.9 млрд. долара, което е ръст от 18.8%. Повод за това са големите плащания от телеком групата China Mobil.

Европа изостава от другите два основни пазара с ръст от 2.7%. Това се дължи на сериозни ограничения на плащанията, конкретно през последното тримесечие на миналата година, спестили около 2 млрд. долара от страна на големите компании на континента.

Това важи за френската енергийна група EDF, която бе притисната от цените на енергията и закриването на атомни електроцентрали, както и за испанската Telefónica, която се опитва да възстанови кредитния си рейтинг, след като печалбите на телекома се свиха в резултат на отпадането на роуминга в Европейския съюз.

„Няма проблеми с икономическия растеж в тези региони”, казва Кроок, отбелязвайки, че става дума за вътрешни политики, свръзани с акциите на компаниите.

От друга страна, Великобритания отчита здравословен растеж през 2017 г., като разпределените дивиденти скачат с 10% спрямо предходната година, а високите цени на суровините провокираха FTSE да осъществи плащания към акционерите.

Като цяло, Janus Henderson предвиждат, че разпределените дивиденти през настоящата 2018 г. могат да достигнат сумата от 1.35 трилиона долара, което би било ръст от 7.7% спрямо предходния период.