Администрацията на Джо Байдън е поискала от китайските собственици на TikTok да продадат дяловете си в популярното видео приложение.

В противен случай социалната мрежа е изправена пред забрана от страна на САЩ, съобщават от компанията пред Reuters.

Това е и най-сериозният ход на американската администрация в поредицата ѝ действия срещу китайската платформа, мотивирани от опасения, че данните на местните потребители на TikTok могат да бъдат използвани от китайското правителство.

TikTok, собственост на ByteDance, има повече от 100 милиона потребители в САЩ, припомня новинарската агенция.

Това е и първият път, в който администрацията на президента Джо Байдън заплашва директно социалната мрежа с потенциална забрана. Предшественикът на Байдън - републиканецът Доналд Тръмп, също се опита да забрани TikTok през 2020 г., но опитът му беше осуетен от съда.

Говорителката на TikTok Брук Оберветър коментира пред Reuters, че компанията наскоро е получила искане от ръководената от Министерството на финансите на САЩ Комисия за чуждестранни инвестиции (CFIUS) китайските собственици на приложението да продадат акциите си. В противен случай, казват от институцията, приложението ще загуби достъпа си до американския пазар.

60% от акциите на TikTok обаче са собственост на глобални инвеститори, 20% на служители и 20% на основателите му, според информация на The Wall Street Journal, идваща от ByteDance.

Правителствените агенции в САЩ имат 30 дни да приложат забраната на TiкTokАмериканският съюз за граждански свободи призова Конгреса да не забранява TikTok

Китайското външно министерство също има позиция по темата. Според него Съединените щати все още не са предоставили доказателства, че TikTok застрашава националната сигурност на страната, а говорителят на ведомството се обръща към Вашингтон с призив "да спре да потиска такива компании".

Още през 2020 г. CFIUS, влиятелен орган по въпросите на националната сигурност на САЩ, "препоръча" на ByteDance да продаде TikTok. Под натиска на тогавашния президент Тръмп, в края на 2020 г. китайският гигант дори се опита да финализира сделка с Walmart и Oracle Corp за прехвърляне на американските активи на TikTok в нова структура, но безуспешно.

"Ако целта е защита на националната сигурност, отчуждаването не решава проблема. Промяната на собствеността няма да наложи никакви нови ограничения върху потоците от данни или достъпа до тях", категорична е Оберветър.


ЕК забрани на служителите си да инсталират TikTok Това е поредният пример за нарастващото напрежение между Пекин и Запада

Продължителен сблъсък

TikTok и CFIUS преговарят повече от две години относно изискванията за сигурност на данните, припомня още Reuters, като TikTok заявява, че е похарчила повече от 1,5 млрд. долара за въвеждане на строги мерки за сигурност на данните и отхвърля категоричено твърденията за шпионаж.

Въпреки това главният изпълнителен директор Шоу Зи Чу трябва да се яви пред Конгреса на САЩ следващата седмица, а все още не е ясно дали китайското правителство ще одобри евентуална продажба въобще.

Миналия месец Белият дом даде на правителствените агенции 30 дни, за да гарантират, че нямат инсталирана социалната платформа на федералните си устройства и системи. Повече от 30 американски щата също забраниха на служителите си да използват TikTok на устройства, собственост на правителството.


Собственикът на TikTok се изправя срещу Meta в битка за пазара на VR очилаPico, собственост на ByteDance, увеличава доставките на VR очила в опит да се конкурира с Quest 2 на Meta

Неизбежни негативи

Всяка забрана от страна на администрацията ще се сблъска със значителни правни пречки и потенциални политически последици, тъй като TikTok е популярен сред милиони млади американци, предупреждава Reuters и припомня, че миналата седмица, например, сенаторът от Демократическата партия Марк Уорнър е поискал правителството да направи повече, за да изясни какви според него са рисковете за националната сигурност, свързани с TikTok.

От TikTok пък смятат, че "най-добрият начин да се отговори на опасенията за националната сигурност е чрез прозрачна, базирана в САЩ защита на данните и системите на американските потребители, със стабилен мониторинг, проверка и верификация от трети страни".

Този подход на американските законодатели обаче може да не се ограничи само до конкретната китайска платформа, след като миналата седмица Белият дом подкрепи законодателство, което дава на администрацията нови правомощия да забранява различни базирани в чужбина технологични организации, ако те представляват заплаха за националната сигурност.

Това би могло да даде на администрацията на Байдън нови аргументи в предстоящите съдебни битки, посочва новинарската агенция.

И Нова Зеландия забранява TikTok на устройства, свързани с парламента

Междувремнно стана ясно, че Нова Зеландия ще забрани използването на китайското приложение на устройствата с достъп до парламентарната мрежа поради опасения, свързани с киберсигурността, съобщи днес правителствен служител. TikTok ще бъде забранено на всички устройства с достъп допарламентарната мрежа до края на март, заяви главният изпълнителен директор на парламентарната служба Рафаел Гонсалес-Монтеро, цитиран от Reuters.