Няколко публични фонда с дялове във Facebook Inc., сред които и пенсионите фондове на Ню Йорк, са подкрепили предложение на акционерите за отстраняването на главния изпълнителен директор Марк Закърбърг от поста председател на борда на директорите на компанията.

Финансовите департаменти на Роуд Айлъд, Илинойс и Пенсилвания, както и главният одитор на Ню Йорк, се присъединяват към предложението на Trillium Asset Management от юни, стана ясно вчера.

Изявлението на практика с символично и не оказва никакъв ефект върху Закърбърг и позициите му на главен изпълнителен директор и председател, тъй като той контролира по-голяма част от акциите със супер право на глас във Facebook, всяка от които му дава 10 пъти колкото гласовете на обикновените акционери.

Според последните отчети на Facebook, неговият дял от акциите с право на глас сред акционерите във Facebook e 59.9%.

Въпреки това, новината засилва фокуса върху корпоративното управление на компанията след поредица от грешни стъпки и скандали, и отразява възгледите на някои от акционерите, че Закърбърг има нужда от допълнителна подкрепа в управлението й.

Предложението на Trillium призовава Закърбърг да се откаже от поста председател, предвид начина, по който Facebook реагира на няколко скандала с компанията в последните години, в това число разпространяване на неверни новини и ролята й в насърчаването на насилието в страни, като Мианмар.

Наскоро от Facebook разкриха данни за хакерска атака, при която са засегнати 30 млн. профила в социалната мрежа.

Закърбърг: Това е последният път, когато разговаряш с менСъоснователят на WhatsApp Браян Актън наруши мълчанието си по въпроса защо е напуснал Facebook и сподели част от разговорите си с основателя на социалната мрежа


“Назначаването на независим председател на борда на директорите е от съществено значение за изваждането на Facebook от тази бъркотия и за възобновяването на доверието сред американците и акционерите,” заяви главният одитор на Ню Йорк Скот Стрингър, цитиран от WSJ.

От Facebook засега отказват коментар.

Стрингър контролира пенсиония фонд на града с активи на стойност 195 млрд. долара, в това число 4.7 млн. акции на Facebook към 31 март. Тези акции в момента се оценяват на над 745 млн. долара.

Трите щата, подкрепящи предложението, имат по-малки дялове - с общо 200 000 акции на стойност близо 32 млн. долара. Общата пазарна капитализация на Facebook е 460 млрд. долара.

Акциите на Facebook поевтиняват с около 27% от юли, когато компанията прогнозира по-слаб от очакванията растеж. Няколко ключови мениджъри, сред които съоснователите на Instagram и WhatsApp, напуснаха компанията след сблъсъци със Закърбърг и други високопоставени ръководители във Facebook.

Сходно предложение за разделянето на постовете главен изпълнителен директор и председател на Facebook е получавало подкрепа от външни инвеститори в миналото.

През 2017 г., малко повече от 50% от гласовете са били в полза на разделянето на двата поста, след изключването на акциите, притежание на 13 ръководители и членове на борда на директорите, сред които и Закърбърг.

Предложението ще бъде подложено на гласуване на годишното събрание на акционерите на Facebook през май 2019 г.