Само 12 дни преди осмото издание на Шумът на парите, на което ще гостуват петима изпълнителни директори на фондови борси, както и представител на най-голямото европейско управляващо дружество, БФБ-София отново показа една от слабостите си - ниската ликвидност.

Въпреки повишението си от 0.6% през седмицата, SOFIX отчете спад в последните два дни. Най-силен ръст за работната седмица имаха книжата на М+С Хидравлик, където се осъществиха цели 7 сделки за 5 борсови сесии.

Поскъпването бе от 3.75 на сто до 8.30 лв., след като акционерите на компанията взеха решение за разпределението на 0.26 лв. дивидент на акция.

Акциите на Албена АД добавиха 2.69 на сто до 65 лв., като по позицията бяха изтъргувани 98 акции за общите 6354 лв. По позицията продължават покупко-продажбите на по 1 акция от Албена АД, придобити срещу 1 акция от Албена инвест холдинг при вливането на холдинговото дружество в туристическата компания.

Или иначе казано - чакаме инвеститори от Лондон, но те може и скоро да не дойдат, тъй като ликвидността на БФБ-София може да достигне точка на замръзване. Брокер, пожелал анонимност днес се пошегува пред Profit.bg, че спокойно може да излезе на обяд и знае, че нищо няма да пропусне.

Едва при три от емисиите от SOFIX през седмицата се наблюдаваха сделки за над 100 хил. лв. Това са Централна кооперативна банка, Химимпорт и Адванс Терафонд, където инвеститорите очакват общото събрание на акционерите. На него се очаква да се гласува разпределението на 0.17 лв. дивидент на акция, заради което книжата добавиха 1.58% през седмицата до 2.191 лв.

Въпреки, че от ЧЕЗ обявиха, че общото събрание на компанията ще гласува за разпределението на дивидент от 48 млн. лв., акциите на дружеството отчетоха минимален ръст през седмицата до 268 лв.

Сериозни понижения в последните 5 работни дни имаше при ФеърПлей Пропъртис АДСИЦ, Юрий Гагарин и Булгартабак холдинг.

*Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.