Само още две търговски сесии ни делят от средата на третото тримесечие на годината. Справка на Profit.bg показва, че основният и най-стар индикатор на Българска фондова борса прави нещо невиждано в последните 10 години, или по-точно 2007 г.

Ръстът в последните 12 месеца за SOFIX е от близо 60% (58.97 на сто), като по-добър резултат е отчитан само два пъти в историята – през 2003 и 2007 г., когато ръстовете са респективно от 154.29 и 69.07%.

Представянето на SOFIX от началото на 2017 г. пък също е добро, като достига 24.35%. За последно на подобен ръст бяхме свидетели през 2013 г. (+28.99%), както и през 2007 и 2003 г. с повишения от 29.01 и 97.43%.

SOFIX е завършвал годините на своето съществуване с ръст от над 40% през 2013, 2007, 2006, 2003 и 2002 г. Или иначе казано, представянето на индикатора до края на настоящата година може да спомогне за една от най-добрите години за капиталовия ни пазар.

За да преминем границата от 40% ръст за година, SOFIX ще трябва да прекрачи границата от 821 пункта, откъдето в момента сме на 12.59% от вчерашното ниво на затваряне.

Какви са причините за оптимизма на фондовата ни борса?

Притокът на свежи пари към взаимните фондове, пускането на първия за страната ни борсово търгуван фонд (ETF), както и малките за момента чуждестранни вложения в акции са в основата на повишенията на родния капиталов пазар.

Не трябва обаче да се отминават и усилията на ръководствата на Комисията за финансов надзор, Българска фондова борса, браншовите организации и управляващите, които целят съживяването и популяризирането на инвестициите в ценни книжа, по подобие на по-богатите и развити държави от нас.

Положителна роля в идните месеци и години би трябвало да има и проектът SeeLink, осъществяван с борсовите оператори в региона.

Стартирането на търговията с ДЦК на фондовата борса, както и придобиването на Българска независима енергийна борса от страна на борсовия ни оператор ще повишат оборота и интереса към него, но това, от което пазарът има най-голяма нужда, са нови и качествени емитенти.

Защото без тях, без голямо първично публично предлагане, едва ли ще събудим позаспалия интерес на пенсионните фондове, управляващи 11.7 млрд. лв., и чуждестранните инвеститори, част от които вече търсят място за парите си, на фона на достигнатите рекорди стойности за европейските, азиатските и щатските индекси.

* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.