За да бъдат убедени анализаторите, че PetroChina Co. вече е стигнала дъното, ще е необходимо повече от най-големата загуба на пазарна стойност в историята.

Десет години след като цената на акциите на PetroChina достигна връх в първия ден от търговията с тях на борсата, държавната китайска енергийна компания е изгубила близо 800 млрд. долара от пазарната си стойност – сума, която е достатъчно голяма, за да се купят всички публични компании в Италия, например, или пък да бъде опасана земята 31 пъти със 100-доларови банкноти.

Изчиследна в днешни долари, това е най-голямата загуба на корпоративна пазарна стойност в света. А положението може да стане и още по-лошо.

Ако осреднените прогнози на анализаторите, събрани от Bloomberg, се окажат верни, в следващите 12 месеца листваните на борсата в Шанхай акции на PetroChina ще поевтинеят с 16%, до рекордно ниско ниво.

Акциите на компанията пострадаха от едни от най-големите промени в политиката на Китай през последното десетилетие, в това число отдалечаването на правителството от суровиннния модел на развитие и опитите му да се противопостави на спекулативните нагласи, които превърнаха PetroChina в първата компанията в света с пазарна капитализация от над 1 трлн. долара през 2007 г.

Ако добавим 44-процентния спад в цената на петрола през последните 10 години и амбициозните планове на китайския президент Си Дзинпин да промотира електрическите автомобили, е лесно да се види защо анализаторите все още са негативно настроени към акциите на компанията.

Тук не помага и фактът, че акциите на PetroChina се търгуват при съотношение цена/печалба 36, което е 53% над нивото на глобални конкуренти – Chevron (25), Exxon (22), BP (18), Statoil (17), Shell (16), Sinopec (13), Petrobras (11).

“Очертават се тежки времена за PetroChina,” казва Тошихико Такамото, от Asset Management One в Сингапур, която контролира активи за около 800 млн. долара в Азия. “Защо някой би искал да купи акции, които се търгуват при съотношение цена/печалба от над 30?”

Разбира се, много от факторите зад срива на PetroChina през годините са били извън контрола на компанията. Когато се листва на борсата в Шанхай през 2007 г., балоните на петролния пазар и на борсата в Китай предстоеше да се спукат, а световната финансова криза бе точно зад ъгъла.

Съпоставен със 73-процентното понижение на китайския индекс CSI 300 Energy Index през последното десетилетие, спадът от 82% в цената на акциите на PetroChina не изглежда чак толкова зле.

Анализаторът на Citigroup Inc. Нелсън Уанг пък посочва, че повечето от акциите на PetroChina са собственост на китайското правителство, така че ударът, който са понесли миноритарните акционери, не е толкова голям, колкото предполага общата загуба на пазарна стойност.

На борсата в Хонконг, където първо се листва PetroChina през април April 2000, акционерите се наслаждават на дългосрочна доходност.

Така наречените H акции на компанията носят около 735% доходност от дебюта си на борсата, изпреварвайки тази на индекса Hang Seng с над 500 процентни пункта. (Двойните листвания са честа практика при китайските компании, които продават акции на международни инвеститори през борсата в Хонконг.)

H акциите, които съставляват по-малко от 12% от общия брой емитирани акции от PetroChina, може да поскъпнат с 31% в следващата година, според прогнозите на базирания в Хонконг анализатор на Jefferies Group LLC Лабан Ю. PetroChina може да върне огромно количество средства на акционерите, ако реши да отделя активи, свързани с различни тръбопроводи на компанията, казва Ю.

Засега от базираната в Пекин PetroChina отказват коментар. Вчера компанията обяви печалба от 4.69 млрд. юана (706 млн. долара) за третото тримесечие при прогнозиран от JPMorgan Chase & Co. положителен резултат в размер на 7.57 млрд. юана.

Когато става въпрос за търгуваните в Шанхай акции на PetroChina, анализаторите са необичайно песимистично настроени. Енергийната компания е една от малкото китайски компании с голяма пазарна капитализация, за които анализаторите съветват акциите по-скоро да се продават, отколкото да се купуват.

Прогнозите за спад в цената на акциите от 16% пък идват на фона на очакван ръст от около 10% при индекса CSI 300. Акциите на PetroChina поскъпнаха с 2.1% в Шанхай вчера, преди компанията да обяви тримесечните си резултати.

Оценката е една от причините за негативните нагласи на анализаторите. Дори и след срива, съотношението настояща цена/бъдеща печалба на акциите на PetroChina на борсата в Шанхай е с 80% по-високо от историческото й средно ниво.

И макар акциите на компанията да бяха по-щедро оценени през 2007 г., засега изглежда невероятно китайското правителство да позволи завръщането на подобни шеметни пазарни събития скоро. През последната година властите се намесваха, за да предотвратяват прекомерни колебания в цените на китайските акции, в желанието си да избегнат повторение на големите скокове и спадове от периода 2007 – 2015 г.

Дори и ако правителството разхлаби своята хватка, днешните любимци на пазара е по-вероятно да бъдат в секторите на технологиите и потребителските стоки, отколкото в стари сектори като петролния. Президентът Си, който на завършилия наскоро конгрес на комунистическата партия бетонира лидерския си статут, набляга върху необходимостта от природосъобразен икономически ръст.

Неговото правителство представя една от най-големите програми за електрически автомобили в света и обеща да ограничи въглеродните емисии на страната до 2030 г.

Според Андрю Кларк от хонконгската Mirabaud Asia Ltd., всичко това разкрива несигурни перспективи за китайската държавна петролна компания.

На въпроса дали акциите на PetroChina някога ще достигнат отново върховата си цена от 2007г., Кларк, който е на 50 г., отговаря по следния начин: “Може би някой ден, но това зависи с колко време разполагате. Аз съм сигурен, че ще съм мъртъв, преди това да се случи отново.”