Стойността на дела на Уорън Бъфет в Apple скочи до 128 млрд. долара в сряда, след като акциите на производителя на iPhone приключиха борсовата сесия на рекордна цена.

През последните три години Бъфет е утроил стойността на инвестицията си в Apple, като увеличението дори можеше да е четворно, ако той не беше продал част от дела си.

Компанията на Бъфет Berkshire Hathaway похарчи 36 млрд. долара в периода 2016 – средата на 2018 г., за да натрупа 1 млрд. акции, които в сряда струваха 146 млрд. долара. През последните години обаче Бъфет е продал около 12% от този дял.

Главният изпълнителен директор на Berkshire може би съжалява за това сега. В крайна сметка, в интервю за CNBC през миналата година той описа Apple като "вероятно най-добрия бизнес", за който знае, а в писмо до акционерите определи дела на Berkshire като третия й най-ценен актив и "семейното бижу".

Къде отиват рекордните дарения на милиардерите? Оказва се, че в момента най-богатите хора на планетата даряват пари с невиждани темпове

Бъфет дори призна по време на годишното събрание на акционерите на Berkshire през май, че намаляването на дела "вероятно е било грешка". Той също така разкри, че вицепредседателят на Berkshire и негов бизнес партньор Чарли Мънгър го е посъветвал да не продава.

Бъфет обаче едва ли съжалява прекалено много. Apple си остава една от най-добрите му инвестиции, тъй като Berkshire е получавала средно по 775 млн. долара дивиденти годишно в последните три години, а компанията му получава 11 млрд. долара от продажбата на акциите през 2020 г.

Въпреки ограничаването на дела, той остава най-големият в инвестиционния портфейл на Berkshire. По последни данни компанията на Бъфет е притежавала 5.3% от технологичния гигант, което прави Berkshire втория най-голям акционер след Vanguard.