По данни на Агенцията по заетостта за 2020 г. регистрираните безработни хора с увреждания в България са 16 095 лица с трайни увреждания. Вероятно реалното число е много по-високо. Делът на хората с намалена работоспособност в общия брой на безработните е 5%, освен това делът на безработните хора с увреждания, които са с по-ниско образование, е значително по-висок.

Затова няма как да пренебрегнем добрия пример, когато го виждаме. Една от компаниите, които активно се борят с негативната статистика и e двигател на това по-голяма част от бизнеса в страната да промени нагласата си спрямо хората с увреждания на пазара на труда, е телекомуникационният оператор Теленор България. За възможностите, които предоставя компанията чрез дългогодишната си програма Open Mind, разговаряме с Галина Чулева, главен директор „Управление на хора и култура” в Теленор България.

Галина Чулева е главен директор "Управление на хора и култура"в Теленор България от 2018 г. Тя ръководи екипите, фокусирани върху хората и управлението на представянето, корпоративната култура и организационен дизайн, които позволяват на бизнеса да постига своите цели. Работи в компанията от 2009 г., като преминава през различни управленски роли в направленията бранд и маркетинг, бизнес трансформация, управление на хора и корпоративна стратегия. Завършила е Американския университет в България и е магистър по икономика от American University, Washington DC, USA.

Г-жо Чулева, защо компания като Теленор предлага програмата Open Mind и каква е основната й цел?

Програмата Open Mind е една от ключовите ни инициативи, които през годините продължаваме да развиваме. Чрез нея даваме възможност на хората с увреждания да намерят своето място на пазара на труда, да преодолеят границите, които сами или обществото им поставя, когато става дума за работа, както и да се развият и да разкрият потенциала си. От друга страна, с програмата даваме възможност на служителите на Теленор да се развиват в технологична компания, която цени индивидуалността и качествата на всеки човек и активно търси възможности за изграждането на сплотен и динамичен екип, който не познава граници.

Поставили сме си и още една цел - да покажем на бизнеса у нас, че хората с увреждания са пълноправна част от обществото и именно ние, компаниите, носим отговорността за това да оценим и надградим техните умения и желание за работа.

Какво ви мотивира за поредна година да реализирате програмата и колко участници общо са преминали през нея до момента?

Всяка година виждаме все по-голям интерес към програмата и е наша отговорност да продължаваме не само да я изпълняваме, но и да я развиваме, надграждаме. Тази година имаме рекорден брой заявки за участие в Open Mind, те са се увеличили двойно, сравнено с предходни издания. Това е седмото ѝ издание и няма да скрия радостта си от това, че интересът към програмата непрестанно расте. Това е и нашата основна цел - искаме да достигнем до повече хора, които срещат предизвикателства и да им помогнем да открият себе си и да сбъднат мечтите си за професионална реализация. При нас всеки участник в програмата участва като пълноправен член на екипа, в който бива включен. За нас различията не са минус и вярвам, че този ценен опит обогатява както тях, така и нас. Заедно се учим на много нови неща и всеки новодошъл колега става част от голямото семейство на Теленор.

За какъв период работят кандидатите в компанията и как се подбират те?

Всеки цикъл от програмата продължава две години. Вярваме, че за този период човекът успява да изгради своите професионални навици, да натрупа достатъчно стаж, но и самочувствие, че е способен и може да се справя с работните си ангажименти. Това е и време, в което участниците развиват ценни социални умения, учат се как да контактуват свободно и без задръжки с колегите си и научават важни уроци, които им помагат както в работата занапред, така и в личния живот. Все повече колеги от нашия екип също проявяват желание да се включат като ментори, обучители или организатори.

Помагате ли за реализацията им на пазара на труда след края на програмата?

Open Mind е сред най-устойчивите и дългосрочни инициативи на Теленор. За изминалите вече седем издания над 20 души с различни възможности са участвали в програмата. Всички те са успешно реализирани на трудовия пазар, а 7 от тях са назначени на постоянен трудов договор в Теленор. Програмата води до отлични резултати в приобщаване на хората с увреждания и е принос към един значим сегмент от пазара на труда у нас, където и държавата, и бизнесът насочват все повече усилия.

От миналата година CETIN България са наши партньори и активни участници в програмата Open Mind, като тази година увеличат портфолиото си от отворени позиции. Ние виждаме прогреса на хората преминали през програмата и се радваме, че сме част от техния път напред.

Вярвате ли, че предразсъдъците спрямо хората с увреждания намаляват именно благодарение на програми като Open Mind?

Програмата Open Mind определено е един от добрите примери за това предразсъдъците към хората с увреждания да бъдат премахнати. Надявам се и все повече компании да припознаят модела на Open Mind и да видят какви са реалните ползи от нея както за бизнес целите им, така и за развитието на човешките ресурси в компанията.

Именно това убеждение е основният двигател зад уъркшопите по програмата, които организираме. Тези срещи с колегите ни помагат да им предаем ценни знания, да отговорим на въпросите им и да им покажем колко е лесно да направиш тази малка крачка към промяната, която дава огромно отражение не само върху конкретна група хора, но и върху всички нас като общество.