Платформата за споделено пътуване Uber за първи път призна официално синдикат на шофьорите, които работят за нея, съобщава BBC.

Профсъюзът GMB ще представлява интересите на водачите на Uber във Великобритания по теми, свързани с тяхното заплащане, условия на труд, пенсионните и здравните осигуровки.

"Това е първата стъпка към осигуряването на по-добри условия на труд за милиони хора", казва директорът на синдиката Мик Рикс.

От Uber пък заявяват, че подписването на споразумението с GMB е доказателство на ангажиментите на компанията към водачите на нейните автомобили, които във Великобритания са над 70 000.

"Uber и GMB може би не изглеждат като съюзници за широката публика, но ние винаги сме били на мнение, че водачите са на първо място за нас. Днес сключваме тази сделка, за да осигурим тяхната защита", казва регионалният мениджър на Uber за Централна и Източна Европа Джейми Хейууд.

Години наред Uber отказваше да признае официално статута на профсъюзите, организирани от шофьорите на компанията. Исканията им бяха свързани основно с осигуряването на платени болнични и минимално заплащане.

Компанията обаче поддържаше тезата, че те работят като фрийлансъри и не са нейни постоянни служители. По тази причина до този момент те не получаваха тези придобивки.

Според подписаното с GMB споразумение обаче шофьорите на Uber ще получат правото на гарантирано минимално заплащане, платен отпуск и пенсионно осигуряване. За първи път синдикалната организация получи и правото да преговаря от името на служителите.

Двете страни ще се срещат веднъж на всяко тримесечие и ще обсъждат всички проблеми, свързани със заплащането и условията на труд. Водачите на Uber няма да стават членове на профсъюза автоматично. Тези, които желаят да са част от него, ще трябва да се запишат.

От GMB призовават и операторите на останалите компании за споделено пътуване и за куриерски услуги да последват техния пример. По думите им това е гаранция, че този тип услуги няма да се превърнат в "Дивия Запад" на трудовите взаимоотношения.

Засега Великобритания е единствената държава, в която Uber е признала официално съществуването на синдикат. На много други пазари тя е обект на същите критики и е въвлечена в подобни дебати - дали шофьорите на автомобилите са нейни служители или работят като самонаети икономически агенти.