Микеле Фереро е човекът, който стои зад създаването на марките Nutella и Kinder.

С тяхна помощ той превръща семейния сладкарски бизнес в глобален гигант, който генерира годишни продажби от 10 милиарда долара.

Днес неговият син Джовани върви по собствен път, пише Bloomberg.

Нетните активи на инвестиционната компания на Джовани Фереро CTH бележат повишение от 40% през последната година и вече възлизат на 2.8 милиарда евро. Един от основните двигатели на този ръст е придобиването на датския производител на бисквити Kelsen Group на стойност 300 милиона евро.

По този начин най-богатата италианска фамилия се опитва да диверсифицира своя бизнес в хранителната индустрия.

"Джовани разширява присъствието на компанията в по-широкия сегмент на пакетираните храни. Това е важен ход за ограничаване на рисковете от гледна точка на продуктовите категории и географското присъствие", казва Гуидо Джианота, който управлява част от активите на фамилията Фереро.

Нейният бизнес започва като семейна сладкарница в Северна Италия. Тайната на успеха им се крие в използването на лешници, които те включват в съставките на своите продукти като начин да компенсират ограниченото предлагане на какао.

Рецептата е разработена от бащата и чичото на Микеле Фереро малко след Втората световна война. Той поема бизнеса през 60-те години на миналия век, а компанията пуска на пазара продуктите Nutella, Kinder и бонбоните TicTac. Именно те я превръщат в глобален гигант.

Инвестиционната компания CTH е създадена през 2016 г. и освен датската Kelsen Group, притежава дялове от белгийската пекарна Delacre и американския производител на лакомства и бонбони Ferrara.

Основният бизнес на семейството Ferrero Group също диверсифицира своя портфейл. Миналата година компанията придоби производителя на зърнени закуски и сладки Kellogg Co. за 1.3 милиарда долара.

Общото богатство на семейство Фереро се оценява на близо 33 милиарда долара, показват данните от индекса на милиардерите на Bloomberg.

Те обаче не са единствените, които се опитват да диверсифицират своите портфейли.

Най-богатият испанец Армансио Ортега - собственик на модната марка Zara, инвестира част от приходите от своя текстилен бизнес в недвижими имоти, а основателят на Microsoft Бил Гейтс държи портфейл, в който влизат множество сектори - от железници до земеделски производители и строителни компании.