Водата е от решаващо значение за производството на енергия и в бъдеще тя ще става все по-ценна като ресурс. Това коментира главният изпълнителен директор на италианската енергийна компания Snam Стефано Вениер пред CNBC.

„Дълго време водата се смяташе за безплатна и за нещо, което е налично във всякакви количества. Сега откриваме, че с изменението на климата тя може да стане оскъдна. Затова ние трябва да си възвърнем възприятието за важност и стойността, която има водата, в това число и по отношение на производството на енергия“, каза Вениер, който бе един от участниците на икономическия форум Ambrosetti в Италия.

Тъй като нивото на водата в някои големи европейски реки спадна през последните месеци, имаше опасения как това ще се отрази на доставките на енергийни източници като въглища и горива.

Коментарът на Стефано Вениер е част от по-широката дискусия за тесните връзки между водата и енергия. Тъй като големите икономики по света изготвят планове за отказ от изкопаемите горива в полза на възобновяемите източници, вероятно тази тема все по-често ще бъде във фокуса на вниманието, пише още CNBC.

Изданието цитира Международната агенция по енергетика, според която енергийните доставки зависят от водата, а водоснабдяването зависи от енергията.

„Взаимозависимостта между водата и енергията ще се засили през следващите години със значителни последици както за енергийната, така и за водната сигурност. Всеки ресурс е изправен пред нарастващи изисквания и ограничения в много региони поради икономическия растеж, нарастването на населението и изменението на климата“, посочват от агенцията.

Тази връзка беше подчертана през последните месеци, особено в Европа.

13-годишна суша превърна езеро в Чили в пустиняДопреди 20 години езерото Пенюлас в централната част на Чили е било основен водоизточник за град Валпараисо

По-рано това лято една от швейцарските атомни електроцентрали намали мощността си, за да попречи на река Ааре, която я охлажда, да достигне температурни нива, опасни за живота в нея.

Норвегия пък, която е силно зависима от хидроенергията, обмисля ограничаване на износа поради по-ниските нива на язовирите.

Всичко това се случва в момент, когато много големи европейски икономики се опитват да намерят нови източници на енергия след инвазията на Русия в Украйна.

На форума Ambrosetti Стефано Вениер от Snam беше попитан за европейската енергийна сигурност и дали Италия и Европа ще бъдат изправени пред необходимостта да използват газови ресурси от други части на света.

„Това е посоката, която правителството и Европейският съюз определиха чрез програмата за диверсификация REPowerEU и това е, което прилагаме в Snam. През последните няколко месеца купихме два плаващи терминала за внос на втечннен природен газ. Тези два кораба ще бъдат пуснати в експлоатация през 2023 и 2024 година", каза Вениер.

По думите му, това би отворило възможност за внос от нови пазари като Западна Африка или други части на света.