Печалбата на Samsung Electronics е нараснала с 50% в последните три месеца на 2016 г., въпреки фиаското с Note 7, съобщава ВВС.

Печалбата от 9.2 трилиона вона (7.2 млрд. долара) за тримесечие е най-високата за южнокорейската компания от 2013 г. насам. През октомври миналата година производителят на смартфони трябваше да спре Note 7, след като изтегли 2.5 милиона устройства. Вчера компанията обвини батериите за възпламеняването на телефоните.

Освен това Samsung попадна в корупционен скандал, който застрашава репутацията й, затова възниква въпросът как се е справила толкова добре?

Не всичко се свежда до телефоните

Смята се, че изтеглянето и последващото унищожаване на Note 7 е струвало на Samsung 5.3 млрд. долара - сума, с която печалбата на компанията щеше да е много по-висока. Но макар компанията да е най-големият производител на смартфони в света, те не са единственият й бизнес. Тя е известна и с телевизорите си с плосък екран и страничният й бизнес върви добре.

Истинската перла в короната обаче е бизнесът с полупроводници, който създава чипове за телефони и сървъри. Цената на чиповете рязко скочи с увеличаването на търсенето, главно от производители на телефони. Samsung е най-големият производител на чипове пред конкуренти като Tоshiba.

Клиентите изглежда не са разколебани

Въпреки видеата в You Tube на горящи телефони и лавината от негативни истории, репутацията на Samsung не пострада чак толкова сериозно, колкото можеше да се очаква. Изследване на IPSOS и Reuters след скандала установи, че потребителите на Samsung в САЩ са останали лоялни на марката, както потребителите на Apple към iPhone-ите.

Тъй като проблемът беше открит малко след пускането на Note 7, изтеглянето беше ограничено главно до първите купувачи и това ограничи негативните преживявания, казва Ян Доусън от Jackdaw Research.

Samsung съобщи, че след изтеглянето на телефона повечето клиенти са избрали да заменят своя Note 7 с различно устройство на компанията, включително Galaxy S7 и S7 Edge, вместо да си получат парите обратно.

Големият корпоративен скандал, при който съдът можеше да издаде заповед за арест на наследника на компанията заради обвинения в раздаване на подкупи, не е помрачил драстично репутацията на компанията у дома.

Искането за издаване на заповед за арест беше отхвърлено, но Samsung остава затънала в скандала и компанията призна, че „променящият се политически пейзаж в Корея“ може да има някои по-дългосрочни последици върху бизнеса. Така че бъдещите резултати ще бъдат наблюдавани внимателно.
Валутни ползи

Не толкова бляскаво обяснение е, че силният долар също е бил от полза за Samsung. Стойността на вона спрямо американската валута намаля, което означава, че когато продажбите в чужбина бъдат внесени в Южна Корея, те стават повече.

От това се възползваха всички южнокорейски износители в последно време. Вариациите на валутата работят в двете посоки и силният долар означава, че доларовият дълг е по-скъп.

Снимка: Flickr.com