Когато Брайън Джанъс започва работа в Microsoft през 2011 г. занимавайки се с архитектурата на центровете за данни, той се присъединява в период, в който въпросите около енергията и устойчивостта все ще се зараждат.

“Аз бях първият човек, който беше доведен в организацията, за да работи по въпросите на енергията и устойчивостта. Тогава със сигурност не ми беше ясно защо компания, като Microsoft, дори има нужда от някой като мен,” казва Джанъс пред CNBC.

“Човекът, който ме нае, каза: "Наистина смятам, че цялото това нещо с облачните технологии ще бъде голяма работа. Също така смятам, че енергията ще е наистина важна за бъдещето на нашата компания. И той съвсем ясно беше прав. Очевидно в последните няколко години, с избухването на облачните технологии, енергията и нашите екологични отпечатъци стават все по-важни,” добавя той.

По изчисления на правителството на САЩ центровете за данни в страната са потребили около 70 млрд. киловатчаса електричество през 2014 г., което се равнява на около 1.8% от общото потребление за страната. Стойността се очаква да достигне близо 73 киловатчаса през 2020 г.

Девет години, след като се присъединява към Microsoft, Джанъс се издигна до ниво генерален мениджър, отговарящ за енергията и устойчивостта в компанията.

Разширяването на зелените й амбиции и към веригата на доставките означава, че компанията преминава от това едва няколко души да се грижат за устойчивостта към това да има цели екипи, които да мислят за екологичните проблеми, казва Джанъс.

Усилията достигат своята кулминация през януари, когато Microsoft обяви, че планира да постигне отрицателен въглероден отпечатък до 2030 г.

Миналия месец компанията обяви също така, че до 2030 г. ще възстановява повече вода, отколкото потребява, концентрирайки се върху 40 “силно натоварени” водни басейни, където развива дейност. Това не е първата технологична компания с подобно изявление — през май Intel пое ангажимент до края на десетилетието да осигурява повече вода, отколкото потребява.

Потреблението на вода е световен проблем. От ООН изчисляват, че светът използва шест пъти повече вода сега, отколкото преди 100 години, а потреблението се увеличава с около 1% годишно.

Според правителството на САЩ центровете за данни ще използват 660 млрд. литра вода през 2020 г. Това е достатъчно за напълването на 264 000 басейна с олимпийски размери.

Как фирма за добив на биткойн отчита 700% доходност от продажбата на ток?Дейността на Layer1 е част от тенденция, която революционизира начина, по който големите потребители на електричество взаимодействат с електропреносната мрежа

Microsoft в момента генерира над 36% от приходите си от подразделението Commercial Cloud, в сравнение с 10% през 2016 г., и работи по начини, които да направят центровете за данни по-ефективни от енергийна гледна точка - от поставянето им във вода до тестването на водородни клетки като резервно захранване.

Публичната облачна мрежа на Microsoft Azure се поддържа от над 60 региона с центрове за данни, в това число и в щата Аризона - едно от най-сухите места в САЩ, където се очаква да отвори ново съоръжение през 2021 г.

“Ние проектираме нашите центрове за данни, така че да бъдат изключително икономични по отношение на водата. През повечето дни, дори и на места като Аризона, ние не използваме вода за охлаждане, а охлаждаме центровете си за данни с въздух,” обяснява Джанъс.

Единствено когато температурите достигнат около 30 градуса по Целзий, се налага да използваме вода, казва той, добавяйки, че Microsoft използва технология, сходна с тази на домашните климатици.

Дигитална вода

Един от проблемите във връзка с районите с воден недостиг е, че данните не винаги са дигитализирани или достъпни. Има много доставчици на вода до домове или компании, както и много други участници по веригата, които не винаги споделят информация помежду си, според проучване от 2019 г.

Чрез програмата си Изкуствен интелект за Земята Microsoft е осигурила средства за работата на софтуер, който по-добре да прогнозира нивата и достъпността на заплашения от суша район Сентрал Вали в Калифорния.

В проекта се използва Azure за създаването на информационно табло, което предоставя информация за наличността на питейната вода и как засушаването влия на нейната наличност.

Компании, които използват данни за управлението на водата, са във фокуса на Elemental Excelerator, която инвестира в компании, които се борят с климатичните промени в различни сектори. Всяка година по програмата й кандидатстват около 800 компании, като три са избрани за настоящия проект за водния сектор.

Една от тях е NEER - технологична платформа, която управлява водата чрез машинно обучение, така че да прогнозира и предотвратява събития, като наводнения или течащи тръби. Само в САЩ по някои оценки разходите за ремонт на водопроводи възлизат на 2.6 млрд. годишно.

“Вместо, ако имате спукана тръба, да тичате да я запушите, можете да предприемете по-активен подход, за да разберете от къде точно могат да дойда пробиви в системата ви и как по най-добрия начин да използвате капиталите и времето, с които разполагате, за да предотвратите подобни инциденти и да запазите настоящата инфраструктура,” обяснява пред CNBC Ким Бейкър, директор Водни иновации в Elemental Excelerator.

Бейкър споделя мнението, че в исторически план компаниите обръщат повече внимание на въглеродния отпечатък, отколкото на управлението на водите, но изявленията от страна на компании, като Microsoft и Intel, помага за повдигането на важни въпроси.

Технологиите може да са решение на проблемите с водата, но всяка инициатива трябва да има обществена подкрепа, според Бейкър. ”Microsoft прави правилното нещо, като използва данните, с които разполага, за да задвижи процеса“.

За Джанъс усърдната работа за постигането на целите на климатичните цели на Microsoft е само началото: “Страхотно е да си поставим тези амбициозни цели, но сега всъщност трябва наистина да се захванем за работа и да видим как можем да постигнем най-голям ефект в рамките на ангажиментите, които сме поели?”