Европа винаги е изоставала в съревнованието си със САЩ и Китай при големите технологични компании.

САЩ имат Google, Facebook, Microsoft, Apple и др., докато Китай разполага с Alibaba и Tencent.

От вчера обаче и Европа вече разполага с компания с пазарна оценка от над 100 млрд. долара, с което тя се нарежда в топ 10 на най-големите интернет групи в света.

Нейното име е Prosus, като това е отделената компания от южноафриканския интернет конгломерат Naspers.

Компанията се листна на Amsterdam Euronext, а нейният главен изпълнителен директор Боб ван Дайк заяви: „Листването на Prosus е вълнуваща стъпка напред за нашата група, с което ние даваме възможност на технологичните инвеститори директен достъп до нашето уникално и атрактивно портфолио от интернет бизнеси“.

Prosus не предлага дигитални услуги, по подобие на Facebook или Alibaba. Вместо това компанията инвестира в компании по различни краища на света в сектори от електронната търговия, платежните операции, финтек и доставката на храна.

Компанията е известна с факта, че притежава 31% от китайския технологичен гигант Tencent, който е лидер на пазара в Китай в гейминг индустрията, а освен това е собственик и на най-популярното там приложение за чат WeChat.

Naspers прави инвестиция от 32 млн. долара в Tencent през 2001 г., а днес този залог се оценява на 130 млрд. долара. Подобно вложение (от 20 млн. долара) прави по онова време и SoftBank, но в Alibaba, припомня CNN.

Под шапката на Prosus са още делът в руската Mail.ru Group, немският доставчик на храна Delivery Hero и др.

Prosus днес е на второ място сред най-големите европейски технологични компании, като е изпреварена единствено от немския софтуерен гигант SAP, оценен на около 135 млрд. долара.

По данни от края на 2018 г., нито една компанията, базирана в Европа, не попадаше в топ 20 на най-големите технологични дружества в света.

През миналия месец стана ясно, че от ЕС планират суверенен фонд, който да инвестира в компании с висок потенциал за ръст, с който имат възможност в бъдеще да се борят с големите щатски и китайски технологични гиганти.

От компанията обявиха, че изборът на Euronext Amsterdam не е случаен и че това ще донесе доста ползи за компанията, тъй като европейските пазари са едни от най-големите, добре интегрирани и доказани капиталови пазари в света.

Акциите на Prosus се търгуват с борсов код PRX. В рамките на вчерашния ден книжата на Prosus завършиха с ръст от 26%, което оценява компанията на 132 млрд. долара.

Единствено Royal Dutch Shell и Unilever имат по-високи оценки от компаниите, листвани на Euronext.

Naspers продължава да притежава около 73% от капитала на Prosus. Решението на председателя на Naspers Кус Бекер да инвестира 32 млн. долара през 2001 г. в Tencent му изгради лично богатство от 2 млрд. долара, изчисляват от Forbes.