21-годишен студент от САЩ, който откраднал криптовалути на стойност 7.5 млн. долара чрез измама, беше осъден на 10 години затвор.

Съдът в Санта Клара, Калифорния, съобщи, че крадецът на име Джоел Ортиз е хакнал мобилните телефони на най-малко 40 лица.

През май 2018 г. Ортиз е успял да открадне над 5.2 млн. долара „за минути” от крипто предприемач в Купертино, Калифорния, сочи съобщението, цитирано от CoinDesk.

Младежът „щедро” похарчил откраднатото, като включително прахосал 10 хил. долара по нощните клубове на Лос Анджелис, наем на хеликоптер, за да отиде на музикален фестивал и пазарувал дрехи от луксозни марки като Gucci.

Ортиз, който бе задържан на международното летище в Лос Анджелис през миналата година, прие обвиненията, но не се призна за виновен за 10 други кражби по-рано през тази година.

След две изслушвания, младежът бе осъден от съда в Санта Клара, превръщайки се един от първите осъдени хора в САЩ по обвинения за кражба на виртуални валути чрез телефонни измами.

„Робин Худ не съществува. Това са мошеници, които използват компютър вместо пистолет. Те не само крадат експериментална валута. Те крадат средства за обучение, ипотеки, финансовия живот на хората”, казва съдята по делото Едуард Лий.

Случаят е разследван от звеното REACT (Regional Enforcement Allied Computer Team), което е конфискувало от Ортиз сумата от 400 хил. долара след ареста му.

Останалата част от открадната сума е или похарчена, или скрита, посочват властите.

Глобиха щатски биткойн трейдър с 1 млн. долара за крипто измамаАмерикански биткойн трейдър бе вкаран в затвора и ще трябва да плати глоба в размер на над 1 млн. долара

Измамите чрез така наречения „SIM-swap hack” представляват клониране на SIM карти с цел достъп до онлайн сметки. С голямата популярност на виртуалните валути и този вид измами също набира скорост в САЩ и по света.

По-рано през тази година, 20-годишен мъж от Охайо бе формално обвинен от Върховния съд в Ню Йорк за кражбата на идентичност и криптовалути на над 50 жертви в САЩ чрез SIM-swap метода.

През ноември, щатската адвокатска кантора Silver Miller заведе арбитражно дело срещу мобилните оператори AT&T и T-Mobile от името на жертви на SIM-swap измами, твърдейки, че един от клиентите ѝ е загубил над 621 хил. долара по този начин.

Жертвите обвиняват телекомите за пропуски в системата за сигурност и липсата на обучение на служителите как да се справят с подобни измами.