Може ли криптовалутите да се окажат спасителен остров за затруднената ядрена индустрия в Съединените щати?

Няколко инвестиционни проекта от последните месеци подсказват, че отговорът на този въпрос е положителен, пише американското издание The Philadelphia Inquirer.

Собствениците на няколко атомни електроцентрали, две от които са в Пенсилвания, вече имат сключени договори с компании за добив на криптовалути. Централите ще осигуряват електричеството, което е необходимо да захранва "фермите" за биткойн.

Тъй като атомните електроцентрали не генерират парникови газове, подобни проекти биха намалили значително екологичния отпечатък на криптоиндустрията и биха я направили въглеродно неутрална.

Тази седмица Talen Energy, която е собственик на атомна електроцентрала край Бъруик, Пенсилвания, сключи сделка с TeraWulf Inc. - компания, която се занимава с добив на криптовалути. Базираната в Ийстън, Мериленд, фирма има намерение да изгради гигантска ферма за биткойн в близост до реакторите в северната част на Пенсилвания.

Първата фаза от проекта, който носи името Nautilus Cryptomine, ще бъде на стойност 400 милиона долара. Той ще използва около 300 мегавата електроенергия, или 12% от общия капацитет на двата реактора на АЕЦ-а.

Това е вторият подобен проект на територията на щата. Миналия месец и Energy Harbor Corp. обявиха, че са сключили договор за доставка на въглеродно неутрална електроенергия на инсталация за добив на криптовалути, която се управлява от Standard Power и се намира на територията на Кошоктън, Охайо.

Енергийният стартъп Oklo, който се занимава с разработка на електроцентрала, базирана на ядрения синтез, също сключи договор с биткойн компания за бъдеща доставка на енергия, макар че все още няма изграден работещ реактор.

През последните години частните атомни електроцентрали изпитват проблеми заради сериозната конкуренция от страна на газовите мощности и възобновяемите енергийни източници. Някои реактори в САЩ бяха спрени, тъй като поддържането им вече не е икономически изгодно.

На други места, като Ню Джърси, Ню Йорк и Илиноис, законодателите гласуваха субсидии, платени с пари на данъкоплатците, за да се отложи преждевременното спиране на ядрени реактори.

Криптофермите обаче може да се превърнат в нов пазар за атомната енергия и да осигурят свежи парични потоци за нейните производители, пише изданието. Тяхното голямо предимство се крие във факта, че източниците на атомна енергия са предвидими и постоянни, като в същото време носят актуалния етикет на въглеродната неутралност.

Собствениците на американските АЕЦ не гледат на криптоиндустрията като на временна "патерица", която ще им помогне да се измъкнат от затрудненията, а като на дългосрочна перспектива за експанзия.

В същото време популярност набират и други енергоизточници, които до този момент не са били пазарно ефективни, но с възхода на криптовалутите се превръщат в една от възможните алтернативи на вечно жадните за енергия "миньори".

Stronghold Digital Mining, например, миналия месец регистрира документите за първичното си публично предлагане, с което компанията иска да набере 100 милиона долара. Те ще бъдат инвестирани в инсталация за добив на криптовалути в Пенсилвания, захранвана от отпадъчни въглищни материали.

Този енергоизточник не е въглеродно неутрален, но значително намалява екологичния отпечатък на въглищните електроцентрали, тъй като на практика използва част от твърдите отпадъци, които иначе биха попаднали в околната среда.

Американската криптоиндустрия се подготвя за сериозен ръст в производството, тъй като през май регулаторите в Китай ограничиха драстично добива на дигитални пари на територията на Поднебесната империя най-вече от екологични съображения. Много от компаниите, които доскоро бяха базирани там, вече търсят възможности за пренасочване на операциите си на други места по света, като САЩ са най-предпочитаната дестинация.

Все повече еколози повдигат въпроса за екологичния отпечатък на криптовалутите, но специалистите в сферата на атомната електроенергия са на мнение, че имат решение на този проблем.

Консултантската компания ScottMadden изчислява, че всеки мегават електроенергия, която АЕЦ пренасочат към добив на криптовалути, може да им донесе печалба от 650 000 долара годишно. Един подобен проект би се изплатил за около 15 години.

Тази оценка обаче е базирана на средна цена на биткойн от 9275 долара за брой. А в последните няколко седмици тя варира в диапазона от 38 000 до 42 000 долара за брой, което е над четири пъти повече.

Криптофермата Nautilus Cryptomine ще бъде разположена на площ от 18 500 квадратни метра. Строителството на центъра за съхранение на данни ще генерира над 1000 работни места, а след това самата "ферма" ще работи с персонал от около 50 човека.