Предприетите в последно време от страна на Китай мерки срещу търговията с криптовалути не спират ентусиастите от индустрията да проповядват възгледите си. Вместо това, те ги насърчават да намират начини за заобикалянето на ограниченията.

Стотици биткойн трейдъри и експерти по блокчейн технологиите се събраха в Хонконг тази седмица за двудневна конференция, която първоначално трябваше да се проведе в Пекин. Предприетите от Пекин наскоро регулаторни мерки доведоха до преместването на събитието с цел “намаляване на риска от това да бъде отменено,” се казва на уебсайта на организатора на конференцията Bitkan.

“Ние сме бегълци тук,” заяви пред аудиторията Джон Макафий, поддръжник и оптимист за бъдещето на биткойн, който е известен най-вече със създадената от него едноименна компанията за антивирусни продукти. Макафий, който е бивш беглец от закона в Белиз заради минали премеждия, описа това, което китайското правителство прави, като “началния гонг на нещо, което ще става все по-лошо и по-лошо.”

Той прогнозира, че индустрията ще продължи да процъфтява. “Създателите, дизайнерите и новаторите ще намират начини да заобикалят това. Те винаги го правят и винаги ще го правят,” каза той.

Китайските власти наложиха забрана на различни канали за закупуване и продажба на виртуалната валута в Китай, информира WSJ. Планът, който надхвърля затварянето на борсите за биткойн, представлява едни от най-драконовските мерки, вземани някога от правителство за контрол над биткойн. Криптовалутата бе създадена от анонимен програмист преди близо десетилетие като алтернатива на официалните валути.

Търговията с криптовалути (от които биткойнът е най-голямата) се увеличи значително като и цените скочиха, което породи опасения сред регулаторните органи, че пазарът на криптовалути се е превърнал в спекулативен балон. Биткойнът в момента се разменя срещу около 3 900 долара, или с 500% над цената отпреди 12 месеца. Биткойнът надхвърли 5 000 долара по-рано през месеца. Главният изпълнителен директор на J.P. Morgan Chase Джеймс Даймън определи биткойна като “измама”. Рей Далио, основател на хеджфонд гиганта Bridgewater, по рано през седмици заяви, че биткойнът е балон.

Китай допринасяше с по-голяма част от обемите на търговия на биркойн, но сега след взетите мерки делът на страната е по-малко от 15%.

Според Леон Лиу, главен изпълнителен директор и съосновател на Bitkan, все още има начини китайските инвеститори да търгуват директно с биткойн помежду си, като например използват чат приложения. “Използвате WeChat, запознавате се с някой, чатите си, купувате и продавате, прехвърляте пари и никой не разбира защо сте прехвърлили тези пари. Това сега се случва навсякъде,” добави той.

Въпреки ограниченята за търговия, Китай остава основен създател на биткойн чрез процеса наречен „добиване“ или „копаене“, Наскоро страната е допринасяла с близо две трети от новосъздадения биткойн в света, сочат данни на bitcoinity.org

Според биткойн трейдъри и оператори на платформи за търговия „биткойн копачите“ в Китай, все още имат право да развиват дейност.

Джихан Ву, главен изпълнителен директор на Bitmain Technologies Ltd., която е голям производител на оборудване за добив на биткойни, заявява, че има най-различни слухове, но той все още не знае за официална позиция от страна на китайското правителство по отношение на добива на биткойн. Ако копачите бъдат подложени на по-строг контрол, “това няма да е краят на биткойна, но със сигурност ще доведе до негативен шок в цената,” смята Ву.

Според Хан Фенг, съосновател на блокчейн операционната система Elastos, има вероятност биткойн копачите да се сблъскат с по-сериозни ограничения и по-малко субсидии за енергоемката си дейност, което ще накара някои от тях да се преместят в чужбина. “Те получаваха субсидии за електричество от правителството, сега обаче се страхувам, че това не е толкова възможно,” казва той.

Макафий сравни засилените регулаторни мерки от страна на Китай със сухия режим в САЩ, където правителството налага забрана за производството и продажбата на алкохол в периода 1920 – 1933 г.

Сухият режим не предотвратява консумацията на алкохол, а вместо това “просто я превръща в престъпна дейност и създава организираната престъпност,” казва Макафий. “Същото нещо ще се случи и с криптовалутите, обещавам ви,” добави Макафий.