Манията по криптовалутите навлезе в нов етап днес, след като биткойн фючърсите поскъпнаха с една пета от стойността си на старта на търговията им.

В същото време азиатските акции бележат ръст на фона на оптимизма около световния икономически растеж.

Най-търгуваният контракт на чикагската борса CBOE - XBTc1, отвори на цена от 15 460 долара в Ню Йорк снощи, преди да скочи до връх от 18 700 долара, което представляваше ръст от 21%.

Фючърсите на чикагската борса за последно се търгуваха на цена от 17 550 долара, или с 1 600 долара повече, в сравнение с борсата Gemini.

Фючърсите са договори с паричен сетълмент, базирани на аукционната цена на биткойн в долари на борсата Gemini, която е собственост на братята Камерън и Тайлър Уинкълвос.

Криптовалутата поскъпна 15 пъти от началото на годината, привличайки интереса на институционалните инвеститори, но и немалко въпроси.

Управителят на централната банка на Нова Зеландия Грант Спенсър вчера заяви, че биткойнът изглежда като “класически случай” на балон.

Според някои пазарни участници евентуалното спукване на балон няма да окаже сериозен ефект върху други финансови активи.

“Пазарната капитализация на биткойна в момента е 240 млрд. долара, което е доста по-малко от стойността на търгуваното злато,” казва Андрю Кенингхам, икономист в Capital Economics.

“Ако цената на биткойн падне до нула днес, загубите на хартия ще се равняват на 0.6% спад в цената на щатските акции. Тъй като повечето инвеститори са купували биткойн на много по-ниски цени, съответните загуби ще бъдат може би и по-малки.”

Азиатските акции днес записаха ръст след добрите данни за неселскостопанската заетост в САЩ и за търговския стокообмен на Китай.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 0.4%, задържайки се доста над достигнатото наскоро двумесечно дъно от 542.27 пункта.

Японският индекс Nikkei добави 0.4%, докато китайският CSI 300 скочи с 0.9%. Хонконгският индекс Hang Seng се повиши с 0.5%.

Вдигане на лихвите?

Инвеститорите на валутния пазар действат предпазливо преди множеството срещи на централни банки през седмицата. Федералният резерв е единствената голяма банка, която се очаква да вдигне лихвите.

Централната банка на Англия и Европейската централна банка се очаква да оставят лихвите си без промяна.

Доларът поскъпна до близо едномесечен връх спрямо йената, след като миналата седмица добави 1.2%. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, запазва позициите си близо до триседмичен връх.

Цените на петрола се понижиха, след като отчетеният ръст в броя на петролните платформи в САЩ даде индикации за ръст в производството.

Цената на щатския лек суров петрол се понижи с 24 цента, до 57.12 долара за барел, докато петролът от сорта брент поевтиня с 27 цента, до 63.14 долара за барел, отстъпвайки от достигнатия наскоро 2.5-годишен връх от 64.65 долара.

Спот цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 248.06 долара за тройунция.