Най-популярната криптовалута - биткойн, счупи всички рекорди, доближавайки цена от 6000 долара.

По време на днешната търговия криптовалутата поскъпна до рекордната стойност от 5 856.10 долара, като за първи път в историята си проби равнище от 5 800 долара, сочат данните на CoinDesk.

Така от началото на месеца биткойнът записва поскъпване от цели 1 508 долара. С други думи, само за 2 седмици цената на виртуалната валута нарасна с близо 35%.

За сравнение, биткойнът затвори предходния месец септември на цена от 4 348.13 долара.

източник: coindesk

Новият рекорд изстреля пазарната капитализация на биткойна до рекордно ниво, надхвърлящо границата от 90 млн. долара. Позитивният рейд на дигиталната валута се отрази на целия пазар на криптовалути, чиято обща пазарна капитализация се намира в подножието на 170 млрд. долара, по данни на CoinMarketCap.

За последните 24 часа етер на Етериум поскъпна с 3.6%, до 318.64 долара, а лайткойн добави 10.86%, до 56.52 долара. Интересно е, че третата най-популярна криптовалута по размер на капитализацията - XRP на Ripple, губи от цената, на фона на общия позитивизъм. Дигиталният актив поевтинява с 7.01%, до 0.244 долара.

Според анализатори, причина за резкия скок в цената на биткойна може да се търси в новините от Китай. Властите в страната, които забраниха ICO набирането на средства и принудиха някои от големите онлайн борси да преустановят работа, изглежда може да направят завои в намеренията си.

Според държавната новинарска агенция Xinhua, търговията с криптовалути може да бъде подновена в Китай, но под някаква форма на регулация. Това е позитивна, макар и непотвърдена новина, тъй като се спекулираше, че страната може съвсем да задуши пазара на виртуални валути.

От друга страна, ситуацията в Япония е доста благоприятна за биткойн екосистемата. Страната на изгряващото слънце легализира криптовалутите като платежно средство и започна да лицензира онлайн борсите в страната.

С други думи, Япония се отвори още повече за виртуалните валути и създаде регулаторна рамка, която не само, че не ги ограничава, ами вдъхва повече доверие в тях. Това се потвърждава и от данните на CryptoCompare, които сочат, че сериозен дял от поръчки на биткойн са в японски йени.

На фона на това, директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард посочи по време на годишната среща на организацията във Вашингтон, че е крайно време централните банки и регулатори да започнат да взимат насериозно криптовалутите, предава CNBC.

”Мисля, че ще станем свидетели на сериозен разрив”, каза Лагард, посочвайки, че виртуалните валути вече разтърсват конвенционалната финансова система и тези, които се правят, че не виждат това, поемат голям риск.

Попитана дали смята биткойн за измама, както го нарече шефът на JPMorgan, директорът на МВФ отговори, че не трябва да се бърза с категоризацията на криптовалутите, защото те са нещо много повече от Схема на Понци и прочее подобни определения.

Към момента на публикуване на материала биткойнът се търгува срещу 5 521.46 долара.