Когато става въпрос за балони, нобеловият лауреат и икономист от Йейлския университет Робърт Шилер знае за какво говори.

Шилер забелязва евентуалния имотен балон още през 2003 г. - години преди той да се спука. Той също така е автор на бестселър по темата „Ирационално изобилие“.

Затова може би трябва да обърнем внимание, когато той казва, че биткойнът попада в същия модел на балон.

В ново интервю за Quartz Шилер е помолен да посочи най-добрия пример за ирационално изобилие, за който може да се сети в момента.

Той не се колебае в отговора си.

"Най-добрият пример в момента е биткойнът," казва той. "И смятам, че това се дължи на мотивационното качество на историята за биткойн. Виждал съм го у моите студенти в Йейлския университет. Започваш да говориш за биткойн и те се въодушевяват! Мисля си, какво е толкова въодушевяващо? Каква е тази история за биткойн?"

Биткойнът поскъпна с над 700% само през последната година, а в петък почти достигна 5 000 долара, според данни на Coindesk. Ако човек си е купил биткойн за 100 долара преди година, днес той струва над 800%.

Според Шулер балонът се надува отчасти благодарение на историята за необичайното създаване на дигиталната валута, както и от този конкретен период на безпокойство в обществото.

"Всичко започва със Сатоши Накамото, помните ли го? Мистериозната фигура, която може да е реален човек, а може и да не е. Той така и не бе намерен," казва Шилер.

"Това придава една мистериозност. След това имаме умната идея за криптиране и блокчейн и публични счетоводни книги и някакси тази идея става толкова силна, че дори правителствата не могат да я спрат. Това не може да се регулира. Това нещо някакси се вписва в опасенията на хората на този етап от историята."

Шилер казва, че в третото издание на „Ирационално изобилие“, той защитава тезата, че "у хората има толкова фундаментално дълбоко безпокойство по отношение на дигитализацията и компютрите, че се чудят какво е тяхното място в този нов свят. Какво ще бъде след 10, 20 или 30 години, и ще имам ли работа? Ще имам ли нещо въобще?"

Предоставяйки на хората материален актив, чиято цена изглежда върви само нагоре, биткойнът служи като лечител на това безпокойство, обяснява Шилер.

Биткойнът "дава чувство за сила" в подобна среда, според него. Това позволява на хората да се чувстват по следния начин: "Разбирам какво се случва! Мога да спекулирам и да бъда богат от това, че разбирам какво се случва!".

Проблемът, разбира се, е, че спекулативните балони обикновено се пукат и никой не знае кога точно става това.