Изключително критично мнение относно криптовалутите изрази един от основните директори в компанията за платежни услуги Visa, посочвайки, че те се използват от „всеки измамник и всеки мръсен (корумпиран) политик” и от спекуланти, които „нямат никаква представа” какво правят.

В интервю пред Financial Times Васант Прабху, главен финансов директор на най-голямата платежна мрежа в света по размер на пазарната оценка, си припомня среща с неинформирани обикновени инвеститори, която била „истински шок” за него.

„Хората, които ми задават въпроси, са тези, които ме плашат най-много. Сещате се, хора, като шофьор на лимузина на летището... Те нямат идея какво правят”, смята той.

Visa оперира в сърцето на глобалната разплащателна система, свързвайки около 3 млрд. картодържатели, 46 платежни локации и 17 хил. финансови институции.

Прабху говори за желанието на хората, използващи криптовалути, да заобикалят финансовите институции, посочвайки, че живее не много далеч от „истинските привърженици” в Силициевата долина, които „мислят хора като мен за динозаври”.

Банков касиер казал на Прабху преди около 6 месеца, че планира да продава биткойни от месец март, защото знаел, че това е моментът, в който цената ще достигне своя пик.

Друг млад член на семейството на финансовия директор на Visa се похвалил на семейна вечеря, че инвестирал 8 хил. долара в криптовалути и удвоил стойността им.

„Това е ултимативното нещо, което ще чуете, когато става дума за балон, когато човекът, който ви лъска обувките, започне да ви казва какви акции да купувате”, смята финансовият експерт.

Цената на най-популярната криповалута - биткойна, се срина от близо 20 хил. долара в края на миналата година до около 8 100 долара през тази седмица, сочат данните на Bloomberg.

Въпреки че думите на Прабху съвпадат с мнението на редица банкери и финансисти, някои от предишните критици на виртуалните валути промениха нагласите си. Един от тях е шефът на JPMorgan Chase Джейми Димон, който се покая миналата седмица, че преди това наричаше биткойна „измама” – не защото реално е променил мнението си, а защото вече никой не иска да говори с него на тази тема.

Visa, която има пазарна капитализация от 279 млрд. долара, често се сблъсква с върпроси дали нововъзникващите алтернативи на стандартнте платежни системи няма да навредят на бизнес модела им.

Засега обаче тези твърдения са далеч от истината. Акциите на компанията отчитат ръст от над 1000%, откакто преди 10 години Visa предприе първично предлагане на акции.

Нещо повече, компанията експериментира с блокчейн системата – технологията, която стои зад виртуалните валути. Visa изпробва блокчейн палтформа, предназначена за банки, които оперират трансгранични корпоративни трансакции.

Компанията обаче няма намерение да въведе платежни услуги за транскации на криптовалути. „При валутата, издавана от Федералния резерв, знам кой стои зад нея”, казва Прахбу. При виртуалните валути обаче той посочва, че не се знае кой стои зад парите. „Кой, по дяволите, знае?”, пита той.

Въпреки всичко това, Visa не блокира потребителите си, които използват системата за покупка на криптовалути, както вече направиха няколко банки. По думите на Прахбу, компанията полага големи усилия да запознава потребителите със законодателството против пране на пари, особено на фона на това, че криптовалутите често се използват за криминални активности.

„Много е трудно да прокараш мръсни пари през банковата система. Криптовалутите са феноменален избор за всякакви подобни неща... Всеки измамник и всеки мръсен политик в света, обзалагам се на това, се занимава с криптовалути”, казва той.

Крис Скинър, автор на материали за криптовалутите, посочва, че е „абсолютна глупост” да казваш, че основната цел на виртуалните валути е свързана с криминални активности.

„Има някои криминални активности, асоциирани с някои криптовалути, но това е малък дял. Това е мит, който финансовата общност иска да разпространява”, смята той.

Васант Прабху обаче е на друго мнение.

„Моите лични виждания са, че криптовалутите са повече спекулативен инвестиционен актив, отколкото платежна възможност, оперирайки в неуредена регулаторна среда. Понастоящем пазарите тестват криптовалутите и тяхната волатилност, която виждаме постоянно. Всичко е още в началото, така че наблюдаваме много внимателно”, добавя финансовият директор на Visa.