Въпреки че цената на биткойн започна да расте през последните седмици, виртуалната валута все още среща трудности по пътя към масовото проникване.

Нещо повече – според Европейския съюз биткойн и другите децентрализирани криптовалути могат да бъдат изтикани от пазара от централните банки по света, предава Forbes.

Доклад на тема конкуренцията на финтек пазара, поръчан от Комисията по икономически и парични политики към Европейския парламент, която от своя страна надзирава политиката на Европейската централна банка, разкрива, че търговските и централни банки, които планират издаването на свои собствени криптовалути, могат да се превърнат в лоша новина за криптопазара.

„Появата на криптовалути, промотирани от банки, дори от централни банки, ще пренареди настоящите нивата на конкуреция на криптопазара, тъй като ще увеличи броя на участниците в него“, пише в доклада.

„Пазарната мощ на банките в традиционните банкови услуги може да се използва за ограничаване на конкуренцията на криптопазара чрез превантивни придобивяния или хищнически ценови схеми“, пише в доклада.

Централните и търговски банки могат да влияят на цената на биткойн и другите криптовалути чрез блокиране на достъпа до тях или до портфейлите, използвани от потребителите.

Биткойнът става 60 хил. долара още тази година, смята експертВъпреки,че криптовалутите изгубиха огромна част от стойността си през настоящата година, все още се намират гласове, които предвиждат нови ценови рекорди в близко бъдеще

Докладът, който освен криптовалутите разглежда конкуренцията между банките, борсовите посредници, застрахователите и прочее, посочва, че съществува голям риск за биткойн в резултат от лиспата на конкуренция в индустрията за копане/добавине на виртуални валути. Цели 79% от добавинето се реализира в едва 5 "миньорски басейна" по света.

Според анализа международният характер на криптопазара е предизвикателство за европейската регулация за защита на конкуренцията.

„Много от играчите оперират от международни локации извън юрисдикцията на европейските органи, което прави разследването или преследването на антиконкурентно поведение по-трудно“, пише в документа.

Оказва се, че Европа е водеща дестинация по отношение на онлайн портфейлите и услугите, оказвани от борси за виртуални валути, по брой на потребителите със съответно 42% и 37% от глобалните потребители.

Освен това Старият континент е лидер и по разплащанията с криптовалути с 33% от общия обем.

От друга страна, най-голямата европейска слабост е липсата на достатъчно участници на пазара на копаене/добиване на криптовалути, тъй като тези дейности са силно концентрирани в страни извън континента. Така Европа държи едва 13% от настоящия пазар на копаене/добиване.

Докладът на ЕС идва след анализ, изготвен от Борда за финансова стабилност, който през миналата седмица разкри, че биткойн и останалите криптовалути не носят понастоящем материален риск за глобалната финансова система.

Организацията "Борд за финансова стабилност", в която членуват икономики от Г-20, посочва, че ще извършва мониторинг на дигиталните активи, държани от банки, както и такива, циркулиращи из най-големите финансови системи в света.

Нов патент на Mastercard развълнува потребителите на криптовалутиКомпанията патентова метод, който може да служи за оперирането на „частични резерви от блокчейн валута”.

Докато преди няколко години криптовалутите бяха нещо все още екзотично и непознато, то в наши дни едва ли има човек, който да не знае за тях. Така например за придобиването на професионална образователна степен CFA вече се изисква да имате познания относно криптопазара.

Към момента на подготвяне на материала цената на биткойн върви на ниво от 7 656 долара, отчитайки ръст от 3.5% през последните 24 часа, сочат данните на CoinMarketCap.