Съвсем скоро Facebook ще обяви официално новия си дигитален портфейл Novi, базиран върху платежната блокчейн система Diem.

Това съобщи директорът на финансовото поделение на социалната мрежа Дейвид Маркъс, цитиран от Business Insider.

По думите му се очаква само финалното одобрение на всички регулаторни органи, след което новият продукт ще може да дебютира на пазара.

Според Маркъс Novi може да изиграе сериозна роля в усъвършенстването на световната система за разплащания, която, според него, все още е твърде скъпа и твърде бавна.

"Промяната трябваше да се случи отдавна и тя ще стане факт по един или друг начин. Novi е готов да излезе на пазара. Ние смятаме, че няма никакъв смисъл да се отлага създаването на една по-евтина, взаимосвързана и достъпна система за разплащания", написа в своя блог Дейвид Маркъс, който е бивш президент на PayPal и съосновател на асоциацията Diem.

Тя е неправителствена организация, която стои зад развитието на криптовалутата diem. Тя попада в групата на т. нар. "stablecoins", чиято стойност е обезпечена с други финансови активи.

Novi ще позволи на потребителите да създават дигитални портфейли, да конвертират средства във валутата diem, след което да ги използват за разплащания или за парични трансфери по целия свят.

Платформата на Diem е базирана на блокчейн технология и за първи път беше представена в рамките на проекта за собствената криптовалута на Facebook Libra.

Проектът обаче беше посрещнат със скептицицъм от регулаторите, които изразиха притесненията си за защитата на личните данни и потенциалния риск от насърчаване на прането на пари. Това бяха и основните причини за забавянето на старта на платформата, който първоначално беше насрочен за началото на 2021 година.

Марк Закърбърг не знаел какво ще прави с парите, ако продаде FacebookРедица компании, сред които Friendster, Google, Viacom, Myspace, и News Corp. са имали желание да купят Facebook в периода от 2004 до 2007 г.

При създаването на Diem идеята е била нейната криптовалута да е обезпечена с кошница от ковенционални валути и държавни облигации, но впоследствие се стига до по-опростен вариант, в който обезпечението е единствено в щатски долари.

Маркъс припомня, че Facebook вече има сериозно присъствие в сферата на финансовите трансакции с платформата Facebook Payments, която се използва в над 160 държави и за последната година е осъществила разплащания в размер на над 100 милиарда долара.