Хонконг може да стане най-новата юрисдикция, която въвежда ефективна регулация над онлайн борсите за търговия с криптовалути.

Това стана ясно, след като местният финансов регулатор обяви, че проучва начините за налагане на контрол с цел защита на потребителите от волатилността и несигурността, които вървят ръка за ръка с виртуалните валути, предава TechCrunch.

Хонконгският финансов регулатор Securities and Futures Commission (SFC) посочва, че работи по „концептуална рамка”, която може да послужи за регулация на борсите за криптовалути, кото понастоящем оперират извън регулаторната рамка, тъй като съществуващите правила са насочени към традиционните инвестиционни дейности.

„Някои от най-големите световни търговски платформи за виртуални активи оперират в Хонконг, но те са извън регулацията на SFC и всякакви други регулатори. Поради сериозните проблеми, свързани със защитата на инвеститорите, и предвид международните разработки, SFC счита, че е необходимо да се проучи дали и как да се регламентират платформите за търговия с виртуални активи, съгласно нейните съществуващи правомощия”, посочват от регулатора.

От комисията посочват, че ще работят с индустрията за да се определи как би трябвало да изглежда една бъдеща регулация.

SFC обаче не дава гаранция, че в края на проучването ще въведе система за лицензиране на борсите, а по-скоро изразява притеснения, дали те спазват правилата за пране на пари, предоставяйки анонимност на потребителите.

„Тези борси, кото искат да бъдат регулирани от нас ще бъдат отделени от тези, които не искат”, казва изпълнителният директор на SFC Ашли Алдър, цитирана от Reuters.

Призовават за регулация на криптовалутите във ВеликобританияБританският пазар на криптовалути наподобява Дивия Запад и трябва да бъде регулиран, заявиха законодателите

Япония е страната, която първа въведе система за лицензиране на борсите за виртуални валути. Някои критици посочват, че японските власти са прекалено строги.

Сред несдоволните е и Чангпенг Жао, основател на една от най-големите биткойн борси Binance, който посочва, че японският регулатор поставя ограничения, кои точно криптовалути могат да се предлагат на нейния пазар.