Не само високата волатилност в цената на биткойна държи инвеститорите будни по нощите.

През последните месеци хакери задигнаха криптовалути на стойност стотици милиони долари, като според експерти, този проблем изобщо няма да изчезне скоро.

Негативните ефекти, предизвикани от пробивите в сигурността, коствали активите на не един и двама инвеститори, ясно се отразяват и на криптопазара. Цените на повечето виртуални валути паднаха спрямо края на миналата 2017 г., като всяка следваща новина за масова кражбда мигновено оцветява пазара в червено.

Последният подобен случай бе в Южна Корея, където малко популярната борса Coinrail стана жертва на киберпрестъпници, които отмъкнаха около 30% от криптовалутите, съхранявани в акаунтите на потребителите.

„Очаквам хакерите да продължат да се насочват към борсите за криптовалути”, казва Хенри Арсланиан, ръководител Финансови технологии за Азия към PwC, цитиран от CNN.

„Възнаграждението е високо, като някои от тези борси растат толкова бързо, че нямат време да имплементират подходящи системи за сигурност”, добавя той.

През януари тази година японската борса Coincheck обяви, че хакери са откраднали виртуални валути на стойност над 500 млн. долара. През миналата година две борси за биткойн обявиха банкрут, след като също паднаха жерви на киберпрестъпници.

Кражба на криптовалути изтри милиарди от криптопазараКражба на виртуални валути от малко позната борса изтри милиарди долари от стойността на биткойна и други криптовалути

Това е само върхът на айсберга, смята Йо Куон, изпълнителен директор на Hosho Group - базирана в Невада компания, която се занимава с приложения за сигурност, разработени на база блокчейн технологията – инфраструктурата, стояща зад криптовалутите.

Куон изчислява, че около 1/3 от всички борси за криптовалути по света са били хаквани по един или друг начин. Според него, „много други” ще страдат от същата съдба в бъдеще.

Регулаторна обърквация

Внушителните ценови ръстове, които демонстрираха биткойнът и останалите виртуални валути през миналата година, привлякоха вниманието към този пазар.

Това доведе до масово навлизане на инвеститори от цял свят, като в крайна сметка през настоящата година цените на повечето виртуални валути драстично паднаха спрямо 2017 г.

За сравнение, биткойнът е с около 50% по-евтин спрямо декември миналата година (но пък 10 пъти по-скъп спрямо края на 2016 г., бел ред.)

„Инвеститорите засилиха притесненията си относно проблеми с киберсигурността”, казва Адриан Лаи, съосновател и партньор в хонконгската инвестиционна фирма Orichal Partners.

„На този етап очевидно стандартът не е достатъчно висок”, добавя той.

Властите по света засега предприемат различни подходи в опитите си да регулират виртуалните валути.

МВФ: 100% криптовалутите ще бъдат регулираниНеизбежно е, категорична е шефката на МВФ Кристин Лагард

Според някои представители от индустрията, разнообразните регулаторни рамки затрудняват борсите да изградят по-защитени системи за сигурност.

От една страна, Китай се опитва да наложи забрана за търговия с биткойн. Япония, междувременно, официално призна биткойна за легално платежно средство, предприемайки политика по лицензиране на борсите в страната. Крахът на Coinchek обаче провокира японските власти впоследствие да подхванат пазара с по-твърда ръка.

В САЩ пък Комисията по ценните книжа и борсите засили контрола над дигиталните активи.

От своя страна, Европейският съюз също заговори за регулация, като дори публикува проектодиректива, която засега обаче продължава да виси във въздуха.

Не на последно място, Международният валутен фонд също заяви, че регулацията на този пазар е неизбежна, като призова това да се случи единно на международно ниво.

Вижте как ЕС ще регулира виртуалните валутиЕвропейският съюз планира да наложи форма на частична регулация на пазара на виртуални валути

„Объркани и притеснени, регулаторите периодично излизат с нещо”, провокирайки някои борси да сменят местоположението си, казва Ейланд Глоувър, изпълнителен директор на щатската блокчейн компания Kowala. “Това не е конструктивно за добрата сигурност или за по-широкото възприемане на криптовалутите”, казва той.

Рискът е по-висок при малките инвеститори

Хенри Арсланиан от PwC смята, че рискът за загуба на активи в резултат на хакерски активности е по-висок при малките инвеститори, които разчитат на бързи трансакции при промяна на цената на дадена виртуална валута.

Това е така, защото обикновено тези играчи държат всичките си активи в акаунта си на борсата, която използват, за да могат бързо да реагират на измененията на цената.

Вицепрезидентът на ЕЦБ: Поемате риск, купувайки биткойнПо думите на втория човек в ЕЦБ след Марио Драги, повишението на цената на биткойн го прави „спекулативен актив по дефиниция“

Големите инвеститори, като банки или застрахователни фондове, навярно са по-малко притеснение от подобни хакерски набези, казва Арсланиан.

Това е така, защото те могат да разпределят риска сред различни видове платформи, както и да инвестират индиректно чрез деривати и други финансови инструменти, които са по-недостъпни за обикновените инвеститори.