Правителството в Индия подготвя законопроект, с който криптовалутите на практика ще бъдат забранени, съобщава CNBC.

Всеки, който търгува или притежава криптовалути, ще подлежи на санкции.

Ако законът бъде приет, той ще се превърне в една от най-тежките регулации, налагани върху разпространението на криптовалути в целия свят. Нормативният акт ще криминализира притежанието, издаването, "копаенето", търговията и трансферите с дигитални парични средства.

Информацията е изнесена от анонимни източници, близки до държавната администрация.

Мярката е в унисон с плановете на управляващите в Индия да ограничат разпространението на виртуалните валути като биткойна и да изградят инфраструктура за обща "държавна" криптовалута.

Законопроектът предвижда гратисен период от шест месеца, в който инвеститорите в криптовалути ще трябва да ликвидират своите портфейли, след което ще подлежат на санкции. Ако това стане факт, Индия ще стане първата водеща световна икономика, която въвежда забрана върху този клас активи.

Засега от индийското финансово министерство не са коментирали темата официално.

В Индия инвеститорите в криптовалути са около 8 милиона, а общата стойност на техните портфейли възлиза на над 100 милиарда рупии, или коло 1.4 милиарда долара.

Броят на регистрираните потребители в местната криптоборса Bitbns се увеличава 30-кратно спрямо месец март 2020 година. Unocoin, която е една от най-старите платформи за търговия с криптовалути в Индия, отчита ръст на потребителите с над 20 000 само през януари и февруари тази година.

Въпреки това голяма част от висшите държавни чиновници гледат на криптовалутите като на финансова "пирамида".

Какъв е въглеродният отпечатък на биткойна?Цената на биткойна не е единственото нещо, което бележи скоростен растеж напоследък

В разглеждания от правителството законопроект се предвижда лишаване от свобода до 10 години на всеки, който добива, генерира, притежава, продава или търгува с криптовалути. Конкретните санкции обаче все още се обсъждат.

През март миналата година Върховният съд в Индия отмени заповед на Централната банка от 2018 година, с която се забранява на местните банки да търгуват с криптовалути. Това доведе до прилив от нови инвеститори на пазара.

В началото на 2021 година Инидйската централна банка за пореден път изрази опасения, че криптовалутите представляват риск за финансовата стабилност на страната. В същото време институцията работи върху проект за стартиране на собствена дигитална парична единица, която също ще бъде базирана на блокчейн технологиите.

В края на миналата седмица цената на биткойна достигна нов исторически връх от над 61 600 долара за брой. Към момента криптовалутата се търгува за малко над 55 000 долара, като от началото на годината поскъпва с близо 90%.