Незаменяемите токени, известни като NFT, постепенно завладяват света на изкуството.

А в центъра на този пазар с глобален оборот от 17 милиарда долара стои компанията OpenSea, пише CNBC.

Тя е еквивалентът на Amazon на пазара на NFT, който позволява на хората лесно да създават, продават и купуват уникалните токени, удостоверяващи правото на собственост върху различни дигитални активи.

OpenSea е водещата платформа за търговия с NFT с повече от 1.5 милиона активни потребители, по данни на консултантската компания Dune Analytics.

Тази година януари беше най-натовареният месец за OpenSea досега. Той записа месечен обем на търговия от близо 5 милиарда долара, надминавайки предишния връх през август 2021 г.

Наред с експлозивния растеж обаче, платформата е изправена и пред редица предизвикателства, включително и оплакванията на потребителите, свързани с измами и плагиатство.

Престъпността, свързана с криптоактивите, бележи ръст от близо 79% през 2021 г., по данни на Chainalysis.

"Ние даваме приоритет на доверието и безопасността на всички хора в OpenSea и работим усилено, за да гарантираме, че създателите, купувачите и продавачите се чувстват подкрепени от нашите политики, инструменти и услуги”, посочват от OpenSea в официално изявление, цитирано от CNBC.

От началото на април досега оборотът на OpenSea достига близо 1.5 милиарда долара. Засега той остава под регистрираните през март трансакции за 2.48 милиарда долара, но ако възходящият тренд се запази, тази граница може да бъде надмината.

В Ню Йорк вече има вендинг машина за NFTПървата NFT вендинг машина в Ню Йорк, а вероятно и в света, се намира на Джон стрийт и се отличава с атрактивен неонов дизайн

OpenSea е основана през 2017 г. от софтуерните инженери Алекс Атала и Девин Финцер, които били вдъхновени от блокчейн играта CryptoKitties. Те виждат потенциал в незаменяемите токени и възможността за реална собственост върху дигитални активи.

Дигиталните художници и създателите на съдържание могат да използват платформата OpenSea, за да копират NFT, да създават персонализирани пазари и NFT колекции, да определят цената на своите токени и да организират търгове, на които да ги продават.

Пазарът на OpenSea не е попечителски, което означава, че нито една от страните няма контрол върху трансакциите в платформата. Вместо това те се извършват от самостоятелно изпълняващи се интелигентни договори, които гарантират честна търговия.

OpenSea е пазар от типа "peer-to-peer", което означава, че работи без посредник между купувача и продавача. Платформата обаче взема комисиона в размер на 2.5% от всяка трансакция.