Незаменяемите токени, по-известни като NFT, са най-новият феномен от света на криптовалутите, който придобива широка популярност.

След като през миналата седмица аукционна къща Christie's продаде първото електронно произведение на изкуството — колаж от изображения на американския дигитален артист Beeple, за цели 69.3 млн. долара, NFT-тата изведнъж привлякоха вниманието на света.

И така, както представляват NFT-тата?

Най-просто казано, NFT-тата трансформират дигиталните творби на изкуството и други колекционерски артикули в единствени по рода си, проверими активи, които могат да се търгуват в блокчейн системата.

За непосветените това може би не е особено просто обяснение, но заплащането за много творци, музиканти, инфлеуенсъри и други е огромно, като инвеститори харчат много пари, за да притежава NFT версии на дигитални изображения.

Например, първото съобщение на Джак Дорси в Twitter сега се продава на търг, като офертите достигат 2.5 млн. долара. Видеоклип със забивка на Леброн Джеймс беше продаден за над 200 000 долара, а 10-годишен GIF на Nyan Cat беше купен за 600 000 долара.

NFТ-тата обаче не са нещо съвсем ново. Дигиталната игра CryptoKitties в платформата на криптовалутата етериум е един от първите незаменяеми токени, който позволява на хората да купуват и продават виртуални котки, които са уникални и се съхраняват в блокчейна.

Защо обаче популярността на този феномен NFT скочи сега?

"Част от този интерес идва от хора, които искат да подкрепят работата на независими творци, като купуват произведенията им," казва пред CNN Business главният изпълнителен директор на Artsy Майк Стайб.

"Други пък са заинтригувани от идеята се сдобият с дигитален актив, който всеки може да копира и да притежават собствеността върху него. Ценовите рекорди напоследък изглежда са дело на новоизлюпени криптомилионери и милиардери, които искат да диверсифицират портфейлите си."

Ето какво още трябва да знаете:

Какво точно са NFT-тата?

Незаменяемите токени, или NFT, са частици дигитално съдържание, свързани с блокчейна - дигиталната база данни, която стои зад криптовалути, като биткойн и етериум. За разлика от NFT-тата, тези активи са заменяеми, което означава, че могат да бъдат заменяни или разменяни със сходни активи със същата стойност, подобно на долара.

NFT-тата, от друга страна, са уникални и не са взаимозаменяеми, което означава, че няма две NFT-та, които са едни и същи.

Аукцион за дигитално изкуство набра близо 70 милиона долараАукционната къща Christie's проведе първия си търг, посветен изцяло на дигиталното изкуство

По подобие на картите Pokémon, редките монети или лимитираните модели кецове Jordan, NFT-тата създават недостиг сред иначе безкрайно достъпните активи, като дори има сертификат за автентичност като доказателство.

NFT-тата обикновено се използват за закупуване и продажба на дигитални творби и могат да са под формата на GIF, съобщения в Twitter, виртуални карти, снимки на физически обекти, скинове за видеоигри, виртуални имоти и други.

Как се купуват NFT-та?

На практика всяко дигитално изображение може да бъде закупено като NFT. Има обаче няколко неща, които трябва да се вземат предвид при закупуването на NFT, особено ако човек е нов в тази сфера.

Трябва да решите откъде да го закупите, какъв тип дигитален портфейл е необходим за съхранението му и каква криптовалута ви трябва, за да осъществите покупката, пише CNN Business.

Едни от най-често срещаните места за покупко-продажба на NFT-та са OpenSea, Mintable, Nifty Gateway и Rarible. Има също така нишови пазари за по-специфични видове NFT-та, като NBA Top Shot за баскетболни видеа или Valuables за продажба на съобщения в Twitter, като това на Джак Дорси.

Трябва обаче да внимавате с таксите. Някои пазари начисляват такса заради енергията, която е необходима за осъществяването на трансакцията в блокчейна. Може да има и други такси за конвертиране на долари в етериум, например (криптовалутата, която се използва най-често за закупуване на NFT), както и разходи за финализиране на трансакцията.

Как се продават NFT-та?

NFT също така могат да се продават, а процесът варира при отделните платформи. На практика качвате вашето съдържание в съответната платформа, след което следвате инструкциите за превръщането му в NFT. Можете да поставите описание на творбата, както и препоръчитена цена. Повечето NFT-та се купуват с етериум, но могат да бъдат купени и с други, токени като WAX и Flow.

Как да създадете NFT?

Всеки може да създаде NFT. Всичко, което е необходимо, е дигитален портфейл, закупуването на малко етериум и връзка с пазара за NFT-та, където ще можете да качите съдържанието си и да го превърнете в NFT или криптоизкуство. Звучи простичко, нали?