Централната банка на Катар обмисля създаване на собствена цифрова валута, както и издаване на лицензи за дигитални банки в страната, съобщава Cointelegraph.

Според директорката на финтех отдела на финансовата институция Алануд Абдула Ал Муфта, централната банка скоро ще определи своите приоритети за развитие в тази посока.

„Всяка централна банка трябва да изучава дигиталните банки, като се има предвид нарастващото им значение на световния пазар. Виждаме също така, че интересът на пазарните участници към дигиталните валути се увеличава. Все още проучваме въпроса дали Катар се нуждае от собствена цифрова парична единица или не", заяви тя, цитирана от изданието.

Според Ал Муфта, три фирми от сектора на дигиталните разплащания в момента тестват своите решения съвместно с централната банка.

Освен това централната банка планира изграждането на т. нар. регулаторен "симулатор" - пространство, в което финтех компаниите могат да тестват нови продукти, услуги, бизнес модели и механизми за доставка в реална среда, като същевременно се възползват от надзора на регулаторните органи в реално време.

Нещо подобно в момента се реализира и от Европейската комисия.

Защо централните банкери искат да имат собствени дигитални пари? Какво представляват дигиталните пари на централните банки?

Междувременно, частната катарска банка Dukhan Bank проучва възможността за създаване на дигитален клон в Катар. Трезорът обмисля и въвеждане на блокчейн технологии в сектора на плащанията.

Биткойнът и останалите криптовалути печелят все повече последователи, но в същото време и подкрепяните от правителството дигитални парични единици, които често се разглеждат като конкуренти частните криптовалути, се развиват бързо. Според данни на Атлантическия съвет 87 държави разработват свои собствени цифрови валута, но само 14 са завършили пилотната фаза.

Девет държави вече са въвели правителствени дигитални валути, като повечето от тях се намират в Карибския басейн. Единственото изключение е Нигерия, която през 2020 г. представи своята електронна валута.