Ако цената на биткойна не се завърне поне на ниво от 8 600 долара, копачите на виртуалната валута ще продължат да са на загуба, сочи анализ на банковата институция Morgan Stanley.

Към момента на подготвяне на материала биткойнът се търгува срещу малко над 8 300 долара, сочат данните на CoinMarketCap.

От началото на годината криптовалутата се лута около това ценово равнище, след като се срина от рекордните си нива, доближили границата от 20 хил. долара в края на миналата 2017 г.

„Изчислихме, че критичната точка за големите копачи трябва да е 8 600 долара, дори ако сметката е на база много ниски разходи за електроенергия (0.03 долара за kw/h)”, посочват Чарли Чан и неговият екип в бележка, предава CNBC.

Според анализаторите, това ще доведе до спад в търсенето на хардуер за добиване на криптовалути, което ще повлияе низходящо и на цените на процесори и видеокарти.

На този фон, тайванската компания за производство на полупроводници Taiwan Semiconductor Manufacturing обяви, че понижава прогнозите си за ръст на приходите през тази година до увеличение от 10%. Предишната прогноза бе за ръст от 10-15% поради силното търсене на хардуер за копане на виртуални валути.

По данни на Morgan Stanley, около 10% от приходите на азиатския производител на хардуер се дължат на продажби на продукти за добиване на криптовалути.

Финансират копаенето на криптовалути на село с европейски париКопаенето на криптовалути е една от дейностите, която попада в обсега на мярка 6.4 по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020

Копането на биткойн става чрез впрягането на компютърна изчислителна мощ в решаването на сложни математически уравнения. Копачите реално поддържат с машините си блокчейн системата, която стой зад биткойн, като в резултат на осъществяване на трансакции в мрежата, биват възнаграждавани с изкопаването на биткойни.

Големи групи от копачи, главно в Китай, работят заедно, за да подобряват ефективността си. Но колкото повече копачи се появяват, толкова по-трудно става да се добиват биткойни.

„Смятаме, че увеличаването на добивния капацитет ще засили проблемите, свързани с добиването през 2018 г.”, пишат от Morgan Stanley.

“Дори цената на биткойн да остане на настоящото ниво през 2018 г., вярваме, че печалбите от копаене ще спадат с бързи темпове, според нашите симулации”, добавят от банката.